główna zawartość strony

Zmagania ortograficzne nie na żarty, czyli I edycja konkursu Mistrz Ortografii Szkoły Podstawowej nr 1 w Krośniewicach

 Tak, tak... Nie na żarty, ale całkiem na poważnie uczniowie naszej szkoły potraktowali zmagania z ortografią, przystępując do I edycji konkursu Mistrz Ortografii Szkoły Podstawowej nr 1 w Krośniewicach. Ortografia obejmująca szeroki zbiór zasad i norm dotyczących sposobu zapisu słów odzwierciedla historię naszego języka. I dlatego tak ważne jest, by owe zasady poznać i opanować. Jednak w dobie rozwoju mediów społecznościowych i jakże częstego dążenia do skrótowości języka trudno – zwłaszcza młodym ludziom – przyswoić sobie i zapamiętać zasady pisowni. Cieszy jednak fakt, że wielu uczniów chce sprawdzać swoje umiejętności w tej dziedzinie.

Konkurs ortograficzny w naszej szkole odbył się 3 grudnia 2018 r. Uczestniczyło w nim 26 uczniów klas VI-VIII. Zmierzyli się oni z naprawdę niełatwym dyktandem, w którym nie brakowało pułapek ortograficznych. Natknąć się można było m.in. na słowa: chyży, sczerniały, czmychnąć, pseudointeligent, w okamgnieniu, znienacka, niechybnie, minitorebka, figle-migle, ponaddwukrotnie, czeremcha czy zahibernowany.

Każdy z uczestników mógł otrzymać maksymalnie 100 punktów za tekst bezbłędny. Najwyższą liczbę punktów uzyskała Alicja Wiśniewska, zajmując tym samym I miejsce. Kolejne miejsca zajęli: II – Anna Woźniak, III – Rafał Józefkowicz, IV – Kacper Patelak, V – Maria Kłaniecka, VI – Miłosz Matusiak. Miło nam również poinformować, iż troje uczniów klas ósmych – Rafał Józefkowicz, Maria Kłaniecka, Miłosz Matusiak – weźmie udział w konkursie Mistrz Ortografii Powiatu Kutnowskiego, który odbędzie się 11 grudnia 2018 r. w Zespole Szkół Nr 1 w Krośniewicach. Serdecznie gratulujemy bardzo dobrych wyników i życzymy sukcesów w konkursie powiatowym!

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i odwagę w zmierzeniu się z tak trudnym zadaniem. Zapraszamy za rok na kolejną edycję! Opiekę nad konkursem sprawowały: p. Urszula Herłazińska, p. Edyta Krygier, p. Monika Pachlińska.