Z WIZYTĄ U CZEŚNIKA I REJENTA

O tym, że lektury mogą być śmieszne i ciekawe, przekonali się uczniowie klasy VIa i VIc, którzy 3 lutego obejrzeli w Kutnowskim Domu Kultury spektakl pt. „Zemsta”. Przedstawienie zostało przygotowane przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu i okazało się humorystycznym oraz nieukrywającym ludzkich wad obrazem dawnego świata szlacheckiego. Komedia „Zemsta” Aleksandra Fredry jest chyba jedną z najczęściej wystawianych sztuk w historii polskiego teatru.

Uczniowie mieli okazję zatopić się w świat bohaterów „Zemsty”, którzy, mimo swych przywar, mają w sobie coś takiego, że nie da się ich nie lubić. Począwszy od tchórzliwego fircyka Papkina, porywczego Cześnika, czy też pozornie skromnego Rejenta.

Przedstawienie okazało się nie tylko wspaniałą lekcją języka polskiego, ale również pozwoliło widzowi przejrzeć się sobie w krzywym zwierciadle i wyciągnąć wnioski, bo choć czasy się zmieniają, my pozostajemy wciąż tacy sami. Sztuka Fredry jest ponadczasowa, a do tego niezmiernie zabawna i pouczająca . Dlatego śmiało możemy powtórzyć za Ignacym Krasickim: „ I śmiech niekiedy może być nauką, jeśli się z przywar, nie z ludzi natrząsa”.

Wycieczkę zorganizowała nauczycielka języka polskiego p. Urszula Herłazińska w ramach realizacji podstawy programowej z języka polskiego. Opiekę nad uczniami sprawował p. Tomasz Sobczak.