Wycieczka do Łodzi klas Vb i VIb

W dniu 18 maja 2023 r. uczniowie klas Vb i VIb uczestniczyli w wycieczce do Łodzi. W programie wyjazdu znalazło się kilka ciekawych propozycji kulturalnych - obejrzenie przedstawienia teatralnego, udział w warsztatach dotyczących spektaklu i sesja zdjęciowa w wyjątkowych wnętrzach Selfie Art.

Grupa najpierw odwiedziła Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi. Uczniowie obejrzeli tam sztukę na motywach baśni Hansa Christiana Andersena pt. ,,Calineczka”. Reżyser przestawienia, Bartosz Kurowski, w powszechnie znanej historii o przygodach maleńkiej dziewczynki znalazł wciąż aktualne treści. Jego spektakl to ,,baśń drogi” i opowieść o dorastaniu, o naturalnej i nieuniknionej przemianie dziecka, którą nie zawsze dostrzegają i akceptują jego najbliżsi. W przedstawieniu poruszono także problem zagrożeń, które czyhają na młodego człowieka, a którym nie każdy nastolatek umie się przeciwstawić. Uczniom spodobała się ta wersja ,,Calineczki”, zwłaszcza, że reżyser wzbogacił inscenizację o piosenki z własnymi tekstami, które znakomicie uzupełniały treść sztuki i skłaniały do refleksji. Odbiorcy przedstawienia zwrócili uwagę na dobrze wypełnione zadania aktorów (także te wokalne) oraz na pomysłowo zaprojektowane kostiumy.

Po spektaklu grupa uczestniczyła w warsztatach teatralnych. Zajęcia z panią edukator skłoniły do rozmowy na temat obejrzanej sztuki i stworzyły możliwość twórczej zabawy. Przy okazji można było poznać kilka ćwiczeń poprawiających dykcję i przyjrzeć się różnym rodzajom lalek teatralnych.

Kolejnym punktem programu był pobyt w łódzkim Selfie Art. To niezwykle interesujące miejsce, które odpowiada na tak powszechną obecnie potrzebę fotografowania. Szaloną sesję zdjęciową poprzedziły krótkie zajęcia, w czasie których uczestnicy poznali podstawy autoprezentacji i dowiedzieli się, jak zrobić dobre zdjęcie. Potem była już tylko zabawa - dziesiątki selfie indywidualnych i grupowych z wykorzystaniem ponad pięćdziesięciu miejsc zaaranżowanych tak, by inspirować i pobudzać kreatywność, a na koniec kilka wspólnych fotografii.

Wycieczka była bardzo udana – dopisała pogoda, program wyjazdu był atrakcyjny, a uczestnicy w dobrym nastroju i z zaangażowaniem realizowali kolejne punkty programu. Jeśli dodać miłe rozmowy, dużo śmiechu i śpiew w autokarze, można z przekonaniem stwierdzić, że uczniowie klasy Vb i VIb bardzo miło i pożytecznie spędzili wspólnie ten dzień.

W czasie wyjazdu uczniami opiekowały się wychowawczynie – p. Małgorzata Głębocka i p. Alicja Farmuga oraz p. Małgorzata Przygodzka.

Uczestnicy wycieczki Artykuł