WYCIECZKA DO ŁĘCZYCY I TUMU

W dniach 24-25 kwietnia klasy IV a i IV b brały udział w wycieczce do Łęczycy i Tumu. W łęczyckim Kinie „Górnik” uczniowie obejrzeli film pt. „Emma i czarny jaguar”. Film ten świetnie wpisuje się w – jakże istotny we współczesnych czasach – temat przyszłości naszej planety i ochrony dóbr naturalnych. Opowiada o niezwykłej znajomości dorastającej dziewczynki i czarnego jaguara, a wszystko rozgrywa się w przepięknych okolicznościach przyrody. Połączeni zdumiewającą więzią przyjaciele dają wspaniałą i mądrą lekcję zaufania, szacunku i ekologii. Film momentami wzruszał do łez, ale także bawił. I co najważniejsze – skłonił nas do refleksji nad postępowaniem człowieka wobec przyrody i konsekwencjami tego.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy pobliski Tum, gdzie najpierw podziwialiśmy monumentalną archikolegiatę romańską wzniesioną w XII w. Należy ona do najpiękniejszych i najlepiej zachowanych obiektów architektury sakralnej w Polsce. Następnie udaliśmy się do oddalonego o ok. 600 m wczesnośredniowiecznego grodziska, nad którym pieczę sprawuje Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi. Grodzisko w Tumie jest najstarszym elementem średniowiecznej Łęczycy, pozostałością grodu, czyli miejsca obronnego, a zarazem lokalnego centrum administracyjnego w czasach dynastii Piastów. Na miejscu wysłuchaliśmy ciekawej prelekcji, a następnie spacerowaliśmy, przyglądając się wałom obronnym i wzniesionym budowlom. Byliśmy też na wieży, skąd obserwowaliśmy okoliczne krajobrazy m.in. podziwialiśmy wspaniały widok na kolegiatę. Był też czas na zdjęcia i zabawę.

Wycieczka miała charakter nie tylko integracyjny. Jej celem była edukacja historyczna i regionalna, co miało nam uświadomić, ile ciekawych miejsc i wartościowych zabytków znajduje się w sąsiednich powiatach. Warto było sięgnąć do epoki średniowiecza również z uwagi na fakt, że kwiecień to miesiąc, w którym obchodzimy Święto Chrztu Polski. Wróciliśmy w świetnych humorach i czekamy z niecierpliwością na kolejny wyjazd. Opiekunami uczniów podczas wycieczki były panie: Urszula Herłazińska, Monika Pachlińska, Aleksandra Marciniak, Agnieszka Kolasińska i Dorota Klarzak.

Artykuł