WYCIECZKA DO GNIEZNA

26 października 2021r.drugoklasiści wyruszyli w podróż do pierwszej stolicy Polski, do Gniezna.

Pierwszym przystankiem na naszej trasie było Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie uczestniczyliśmy w muzealnej lekcji historii prowadzonej przez panią przewodnik pt. ,Jak żyli ludzie 1000 lat temu’’. Uczniowie mogli zobaczyć i poznać przedmioty codziennego użytku np. broń, narzędzia, zabawki i inne przedmioty zgromadzone w muzeum. Przeniesienie w czasie o 1000 lat wzbudziło wśród uczniów zainteresowanie, niedowierzanie i zachwyt. Następnie pojechaliśmy do Krainy bombek. Zwiedzaliśmy z przewodnikiem fabrykę, poznawaliśmy technologię produkcji bombek od dmuchalni przez srebrzenie aż do ostatniego etapu gdzie artyści nadają gotowym już bombkom niepowtarzalny wygląd. Już za chwilę każdy z uczniów został artystą. Uczestniczyliśmy w warsztatach i własnoręcznie dekorowaliśmy bombki. Każdy z wielkim zaangażowaniem przystąpił do ozdabiania swych bombek nadając im niepowtarzalne kolory i wzory. Następnie wzięliśmy udział w grze miejskiej. Przemieszczaliśmy się Traktem Królewskim, czyli trasą łączącą najciekawsze zabytki i miejsca w Gnieźnie. Od niedawna zamieszkały tam króliki. Przybierają one formy różnych postaci historycznych charakterystycznych dla miejsc, w których się znajdują. Jest ich 15, a każdy z nich ma coś do opowiadania o historii miasta. Wędrując po Wzgórzu Lecha ,słuchając opowiadania przewodnika uczniowie podzieleni na grupy szukali królików, króli i rozwiązywali zagadki związane z miastem i jego historią. Na trasie gry miejskiej znaleźliśmy postacie królików: Murarza, Medyka, Napoleona, Skryby oraz rzeźby króla Bolesława Chrobrego i rzeźbę Króla Mieszka II. Spacerując po historycznym Wzgórzu Lecha uczniowie z zapałem rozwiązywali zadania. Hasło quiz brzmiało ,,Miasto Świętego Wojciecha – pierwszą stolicą Polski’’. Najlepsza drużyna otrzymała nagrodę w postaci ,,Przewodnika po Gnieźnie’’. Ostatnim punktem programu był posiłek w McDonald’s. Następnie wyruszyliśmy w podróż do domu. Pełni wrażeń, zadowoleni już planujemy następne wycieczki. Dziećmi w czasie wycieczki opiekowały się panie: Ewa Kubiak, Katarzyna Miziołek, Agnieszka Kolasińska i Maria Lewandowska.