WIZYTA W TEATRZE MUZYCZNYM W ŁODZI

To już kolejne spotkanie z bohaterami lektur szkolnych w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Tym razem uczniowie klasy VIIA i VIIB podziwiali adaptację epopei narodowej pt. „Pan Tadeusz” w wykonaniu aktorów Teatru Nowego ze Słupska. Zgodnie z Mickiewiczem reżyser rozpoczął przedstawienie inwokacją, ukazał wycinek z życia szlachty w schyłkowym okresie Rzeczpospolitej szlacheckiej, nawiązał do walki narodowowyzwoleńczej, do kłótni i swarów szlachty, ale także próbował ukazać uczucia patriotyczne bohaterów. Na tym tle ukazany został oczywiście wątek miłosny, czyli budzące się uczucie Tadeusza i Zosi, spór o zamek oraz spowiedź księdza Robaka. Uwagę widzów przyciągnęła sylwetka Telimeny i Hrabiego, ale także polowanie na niedźwiedzia podczas którego głośne wystrzały wyraźnie ożywiły młodych widzów. Pewnie niektórych rozczarował tylko brak poloneza, który wieńczy utwór Mickiewicza.

Spektakl ten był zapowiedzią dokładnej analizy utworu podczas lekcji języka polskiego w klasie ósmej zgodnie z zaleceniami podstawy programowej, ale także doskonałą lekcją w teatrze. Zachęcamy zatem do lektury „Pana Tadeusza ”Adama Mickiewicza, wszak to nasza epopeja narodowa.

Wyjazd zorganizowali wychowawcy klasy VIIA i VIIB: Edyta Krygier i Paweł Górnik oraz pani Violetta Kotlińska.