główna zawartość strony

„Umiem powiedzieć NIE”!

Brak umiejętności bycia asertywnym w codziennym życiu to nie tylko problem ludzi młodych, również dorośli mają z tym problem. Już od najmłodszych lat powinniśmy uczyć dzieci wyrażania swojego zdania w taki sposób, aby nie ranić drugiej osoby.

W szkole wielokrotnie powtarzamy naszym uczniom: „Naucz się odmawiać osobie nieznajomej, obcej”. Uczniowie potrzebują zarówno wielu rozmów na temat asertywności, jak i wielu ćwiczeń utrwalających ich właściwe zachowania. Należy zatem wracać to takich zajęć wielokrotnie, zwłaszcza podczas zajęć wychowawczych. Problemem wielu uczniów jest nie tylko nieumiejętność bycia asertywnym wśród rówieśników. Nie potrafią oni spędzać wolnego czasu w sposób twórczy i aktywny. Mają zaniżoną samoocenę oraz nie potrafią odnaleźć u siebie mocnych stron. Zadaniem nauczycieli i rodziców jest zachęcenie i zmotywowanie dzieci i młodzież do właściwego sposobu spędzania czasu i pomóc w jego właściwym zorganizowaniu. Dlatego w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczno-wychowawcze w klasach czwartych na temat: „Umiem powiedzieć NIE”!.

Podczas zajęć odbyły się prelekcje i pogadanki na temat umiejętności odmawiania - asertywności. Uczniowie zostali zapoznani z 3 postawami – typami zachowań: postawa uległa (poddawanie się), postawa agresywna (walka o swoje prawa, nieuszanowanie praw innych), postawa asertywna (szanowanie własnych praw i innych osób). Uczniowie tworzyli listy cech zachowań asertywnych oraz przygotowywali plakaty ze sposobami odmawiania. Ponadto zajęcia były dobra okazją do integracji zespołów klasowych. Po zajęciach uczniowie otrzymali ulotki i broszury na temat skutków uzależnień od alkoholu, papierosów, e-papierosów, narkotyków i dopalaczy, wskazówki, jak być asertywnym oraz numery telefonów do instytucji w razie uzyskania pomocy w sytuacji problemowej. Jesteśmy przekonani, że warsztaty rozwiną i ukształtują zainteresowania i pasje uczniów. Jest to również szeroko rozumiana profilaktyka. Dobrze zorganizowany czas to doskonała lekcja pokazania alternatywnych postaw i zachowań wobec używek, agresji i świata wirtualnego. Taka postawa szkoły, ważna dla dzieci z pewnością zaowocuje ich zainteresowaniami, wzmocni samoocenę i chęci bycia mistrzami w określonej dziedzinie. Uważamy, że musimy zadbać o to, aby nasze dzieci odnalazły swoje mocne strony.

Warsztaty przygotowała i poprowadziła Pani Aleksandra Marciniak, pedagog szkolny. Ulotki otrzymano z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Krośniewicach.

Umiem powiedzieć "NIE!" Artykuł
Umiem powiedzieć "NIE!" Artykuł