Trudny próg do pokonania czyli jak pomóc czwartoklasiście?

Prelekcja dla rodziców

Trudny próg do pokonania czyli jak pomóc czwartoklasiście?

W dniu 24 maja br. rodzice uczniów klas trzecich uczestniczyli w prelekcji na temat: „Trudny próg do pokonania czyli jak pomóc czwartoklasiście?”, którą przygotowały Pani Anna Burchard, pedagog i Pani Joanna Szczepańska, psycholog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej z Kutna. Celem spotkania było uświadomienie rodzicom potrzeby pomocy dziecku przy przekraczaniu progu poziomu edukacji, wskazanie sposobów pokonywania trudności związanych z przejściem do klasy czwartej a także zapoznanie rodziców z organizacją pracy szkolnej dziecka w klasie czwartej. Bycie czwartoklasistą to nie łatwa sprawa. To najbardziej niedoceniany przełom w karierze szkolnej dzieci, które stają przed listą trudnych zadań, do których często nie są przygotowane.

W spotkaniu wzięli również udział wychowawcy klas trzecich tj. Pani Maria Lewandowska, Pani Katarzyna Pietrzak oraz Pani Hanna Nowak.

Jak rodzice mogą pomóc dzieciom w łagodnym przejściu z klasy trzeciej do czwartej?

1. Aby ułatwić start dziecku w czwartej klasie pomóż mu uzupełnić braki w wiadomościach i umiejętnościach szkolnych. Wszelkie luki w wiedzy i umiejętnościach będą powodowały trudności w przyswojeniu nowego materiału.

2. Warto ustalić z dzieckiem system odrabiania lekcji – dobrze jest, gdy dziecko odrabia lekcje tego dnia, gdy są zadane.

3. Zachęcaj dziecko do czytania dłuższych tekstów i wskazywania w nich najistotniejszych informacji. Będzie to pomoc w nauce przyrody, historii, języka polskiego.

4. Na początku roku szkolnego przygotuj z dzieckiem plan lekcji z zaznaczonymi salami. Sporządź listę nauczycieli uczących poszczególnych przedmiotów.

5. W celu wdrażania systematyczności kontroluj zeszyty a zawłaszcza odrabianie prac domowych.

6. Rozmawiaj z dzieckiem o bieżącej sytuacji dotyczącej nauki oraz kontaktów rówieśniczych. Rozmowy wspierające pomogą dziecku w nabraniu pewności siebie i odnalezieniu się w nowej rzeczywistości szkolnej.

Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom za bardzo pouczająca prelekcję.