Szlakiem starych kościołów

Dnia 25.10.2016 r. uczniowie klas VI b i VI c wraz z nauczycielami udali się na wycieczkę „Szlakiem starych kościołów”, której celem było zwiedzenie i poznanie historii kościołów dekanatu krośniewickiego.

Pierwszym kościołem do którego dojechaliśmy był kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela w Rdutowie. Ksiądz proboszcz Krzysztof Michalski serdecznie nas powitał, zapoznał z historią swojego kościoła i oprowadził po nim. Szóstoklasiści zwiedzili XIX wieczny jednonawowy kościół zbudowany w stylu neorenesansowym z dwoma zakrystiami, murowanym chórem i jedno wieżową fasadą. Podziwiali piękny wizerunek „Maryi z Dzieciątkiem” znajdujący się w głównym ołtarzu oraz figury „Świętego Jana Chrzciciela” i „Świętego Antoniego”. Obejrzeli bogato ozdobione wnętrze kościoła z późnobarokową chrzcielnicą oraz amboną z figurką Jezusa Zmartwychwstałego znajdującą się w zwieńczeniu baldachimu.

Artykuł Śladami kościołów

Następnie udaliśmy się do Starej Sobótki, gdzie oczekiwał nas ks. proboszcz Bogdan Stanisławczyk. Oprowadził on uczniów po jednonawowym kościele pod wezwaniem Świętego Mateusza Apostoła, który został gruntownie przebudowany w 1879 r. najprawdopodobniej w obrębie zachowanych murów średniowiecznego opactwa. Pokazał trzy piękne ołtarze z końca XIX wieku w stylu eklektycznym oraz ambonę z ośmiobocznym korpusem i baldachimem zwieńczonym krzyżem. W głównym ołtarzu uczniowie podziwiali figurę „Najświętszego Serca Pana Jezusa” ,a w ołtarzach bocznych wizerunki „Matki Bożej z Dzieciątkiem”, „Świętego Józefa z Dzieciątkiem’, „Świętego Piotra” i „Świętego Krzysztofa”.

Artykuł Śladami kościołów

Ze Starej Sobótki pojechaliśmy do Nowej Sobótki, gdzie uczniowie mieli okazję zwiedzić trzynawowy neogotycki kościół mariawitów z XIX wieku pod wezwaniem Mateusz Apostoła i Ewangelisty. Świątynia wyróżniała się wysoką, strzelistą wieżą o sklepieniu klepkowym. W bogato zdobionym ołtarzu głównym dzieci obejrzały obraz „Matki Bożej z Dzieciątkiem”, a obok piękną ambonę. Kapłan Mateusz Maria Felicjan Szymkiewicz oprowadził dzieci po kościele oraz opowiedział kim są mariawici i czym różni się Starokatolicki Kościół Mariawitów od Kościoła Rzymskokatolickiego.

Artykuł
Artykuł Śladami kościołów

Ostatnim kościołem do którego dotarliśmy był kościół pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Mazewie. Ksiądz Stanisław Mordoń zapoznał uczniów z historią kościoła zbudowanego w 1830 r. w stylu surowego klasycyzmu, jednonawowego z dwiema zakrystiami, murowanym chórem muzycznym i wieżową fasadą. Szóstoklasiści podziwiali ołtarz główny z drugiej połowy XVII wieku z obrazem „Chrztu Jezusa w Jordanie” figurami Maryi i anioła oraz dwa ołtarze boczne zawierające obraz „Świętego Dominika adorującego Matkę Bożą z Dzieciątkiem” i krucyfiks i z pierwszej połowy XIX wieku. Obejrzeli również znajdującą się w świątyni XV wieczną kamienną kropielnicę oraz drewnianą, barokową chrzcielnicę i kielich mszalny z XVI wieku.

Artykuł

Opiekunowie: Aleksandra Grzelak, Edyta Komorowska, Małgorzata Wiśniewska, Arkadiusz Sochala