główna zawartość strony
Szlakiem starych kościołów
Pierwszym kościołem do którego dojechaliśmy był kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela w Rdutowie. Ksiądz proboszcz Krzysztof Michalski serdecznie nas powitał, zapoznał z historią swojego kościoła i oprowadził po nim. Szóstoklasiści zwiedzili XIX wieczny jednonawowy kościół zbudowany w stylu neorenesansowym z dwoma zakrystiami, murowanym chórem i jedno wieżową fasadą. Podziwiali piękny wizerunek „Maryi z Dzieciątkiem” znajdujący się w głównym ołtarzu oraz figury „Świętego Jana Chrzciciela” i „Świętego Antoniego”. Obejrzeli bogato ozdobione wnętrze kościoła z późnobarokową chrzcielnicą oraz amboną z figurką Jezusa Zmartwychwstałego znajdującą się w zwieńczeniu baldachimu.
Następnie udaliśmy się do Starej Sobótki, gdzie oczekiwał nas ks. proboszcz Bogdan Stanisławczyk. Oprowadził on uczniów po jednonawowym kościele pod wezwaniem Świętego Mateusza Apostoła, który został gruntownie przebudowany w 1879 r. najprawdopodobniej w obrębie zachowanych murów średniowiecznego opactwa. Pokazał trzy piękne ołtarze z końca XIX wieku w stylu eklektycznym oraz ambonę z ośmiobocznym korpusem i baldachimem zwieńczonym krzyżem. W głównym ołtarzu uczniowie podziwiali figurę „Najświętszego Serca Pana Jezusa” ,a w ołtarzach bocznych wizerunki „Matki Bożej z Dzieciątkiem”, „Świętego Józefa z Dzieciątkiem’, „Świętego Piotra” i „Świętego Krzysztofa”.
Ze Starej Sobótki pojechaliśmy do Nowej Sobótki, gdzie uczniowie mieli okazję zwiedzić trzynawowy neogotycki kościół mariawitów z XIX wieku pod wezwaniem Mateusz Apostoła i Ewangelisty. Świątynia wyróżniała się wysoką, strzelistą wieżą o sklepieniu klepkowym. W bogato zdobionym ołtarzu głównym dzieci obejrzały obraz „Matki Bożej z Dzieciątkiem”, a obok piękną ambonę. Kapłan Mateusz Maria Felicjan Szymkiewicz oprowadził dzieci po kościele oraz opowiedział kim są mariawici i czym różni się Starokatolicki Kościół Mariawitów od Kościoła Rzymskokatolickiego.
Ostatnim kościołem do którego dotarliśmy był kościół pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Mazewie. Ksiądz Stanisław Mordoń zapoznał uczniów z historią kościoła zbudowanego w 1830 r. w stylu surowego klasycyzmu, jednonawowego z dwiema zakrystiami, murowanym chórem muzycznym i wieżową fasadą. Szóstoklasiści podziwiali ołtarz główny z drugiej połowy XVII wieku z obrazem „Chrztu Jezusa w Jordanie” figurami Maryi i anioła oraz dwa ołtarze boczne zawierające obraz „Świętego Dominika adorującego Matkę Bożą z Dzieciątkiem” i krucyfiks i z pierwszej połowy XIX wieku. Obejrzeli również znajdującą się w świątyni XV wieczną kamienną kropielnicę oraz drewnianą, barokową chrzcielnicę i kielich mszalny z XVI wieku.

















