główna zawartość strony

Szlakiem Piastowskim

10 czerwca uczniowie klas Va, Vb, Vc i IVa uczestniczyli w wycieczce Kruszwica-Wenecja-Biskupin-Gniezno.

Zwiedzane miejsca stanowią  fragment Szlaku Piastowskiego na trasie którego nagromadzono zabytki pamiętające czasy założycieli państwa polskiego. Nasz przejazd urozmaicony był pięknem przyrody i bogactwem krajobrazów.

Naszą podróż rozpoczęliśmy od Kruszwicy, a konkretnie od Mysiej Wieży nad jeziorem Gopło. Uczniowie przypomnieli sobie legendę o królu Popielu, a także poznali fakty historyczne związane z tym miejscem. Ze szczytu wieży podziwialiśmy piękną panoramę miasta.

Po krótkiej podróży malowniczą trasą Szlaku Piastowskiego dotarliśmy do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji - największy tego typu skansen w Europie. Przewodnik przedstawił historię Żnińskiej Kolei Powiatowej i zapoznał nas zasadami działania wielu urządzeń technicznych tj. obrotnica, żuraw wodny, rogatki. Oglądaliśmy zabytkowe lokomotywy i wagony zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz! A to nie była jeszcze ostatnia atrakcja w Wenecji.

Nieopodal znajdują się przecież ruiny zamku obronnego z XIV w. Dzięki wspaniałej erudycji przewodnika poznaliśmy bogatą historię tego miejsca oraz związaną z nim legendę "Diabła Weneckiego" czyli Mikołaja Nałęcza.

Po tak wyczerpującym fragmencie wycieczki z przyjemnością ruszyliśmy w spokojną podróż koleją wąskotorową do Biskupina, gdzie mieści się zrekonstruowana osada prasłowiańska, która pochodzi z wczesnej epoki żelaza. Poznaliśmy zwyczaje i kulturę ludności zamieszkującej te tereny, zwiedziliśmy chaty i poznaliśmy zasadę działania narzędzi tkackich, obejrzeliśmy fragmenty broni, naczyń i ozdoby.

Kolejnym etapem naszej podróży było Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, w którym zwiedzaliśmy wystawę pt. "Początki państwa polskiego". Była ona ilustrowana trzema filmami 3D pod hasłem "Państwo, Źródło, Kultura". Niezwykle bogata wystawa składająca się z ponad 500 eksponatów zrobiła na nas niezapomniane wrażenie. Ta lekcja historii na długo pozostanie w naszej pamięci.

Podróż Szlakiem Piastowskim zakończyliśmy na Starym Mieście w okolicach Bazyliki prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 

Wszyscy uczestnicy wycieczki zmęczeni ale zadowoleni wrócili do Krośniewic. Każdy z nas chciałby ponownie odwiedzić te malownicze miejsca i odkryć nowe jeszcze niepoznane fragmenty Szlaku Piastowskiego.

 Wycieczkę zorganizowali p. Edyta Komorowska, p. Anna Gabrychowicz, p. Arkadiusz Sochala i p. Tomasz Sobczak