główna zawartość strony

„Szkoła pamięta” - udział w Akcji MEN uczniów naszej szkoły.

Dnia 25 października – w ostatni piątek przed 1 listopada – Ministerstwo Edukacji Narodowej zainicjowało Akcję „Szkoła pamięta”. Jej celem było uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o zmarłych – także o bohaterach naszej wolności związanych z historią kraju, regionu, miejsca, czy społeczności. Jest to wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie w roku ważnych rocznic – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uczniowie kl. Va wraz z wychowawcą również włączyli się do tej akcji. W pracowni polonistycznej przygotowana została gazetka okolicznościowa oraz mała wystawa książek związanych tematycznie z wyżej wymienionymi wydarzeniami. Piątoklasiści wysłuchali krótkiego wykładu wprowadzającego. Następnie miała miejsce prezentacja książek o tematyce powiązanej z II wojną światową i Powstaniem Warszawskim, w tym ciekawych nowości wydawniczych np. Miłość 44 autorstwa A.Cubały. Wspólnie czytaliśmy fragmenty Kamieni na szaniec A.Kamińskiego, Pamiętnika z powstania warszawskiego M.Białoszewskiego, Płonącego pustkowia M.Ludwickiego i Dywizjonu 303 A.Fiedlera. Uczniowie poznali sylwetki godnych pamięci i szacunku postaci, bohaterów tamtych czasów. Książki przybliżyły im również wojenną rzeczywistość. Odbyła się krótka dyskusja. Podzieliliśmy się przemyśleniami i refleksjami. Była to ciekawa lekcja historii i języka polskiego.

Jednocześnie udział w akcji sprawił, że 1 listopada w sposób szczególny będziemy pamiętać nie tylko o grobach bliskich nam zmarłych osób, ale również tych, którzy zapisali się w naszej historii.

sdr

sdr

sdr

sdr

sdr

sdr

sdr