Spotkanie z Jackiem Łapińskim

3 kwietnia 2024r. w czytelni Biblioteki Publicznej w Krośniewicach odbyło się spotkanie autorskie z Jackiem Łapińskim – pisarzem, prawnikiem, przedsiębiorcą, pasjonatem psychologii pozytywnej, autorem kilku książek. Uczestnikami spotkania byli najstarsi uczniowie naszej szkoły – siómo- i ósmoklasiści. Wydarzenie zorganizowano w związku z trwającym miesiącem książki.

Spotkanie miało charakter motywacyjny. Autor najpierw poprosił publiczność o zadanie mu kilku pytań. Zapisał je na tablicy, a następnie porównał z przewidywanymi przez siebie pytaniami, które wcześniej spisał na kartce. W pierwszej grupie pisarz trafił w dziesiątkę – przewidział wszystkie pytania zadane przez młodzież, ale w drugiej grupie zgadł tylko jedno na pięć, co jest dowodem na to, że jeśli jesteśmy kreatywni, trudniej przewidzieć nasze działania. Następnie Jacek Łapiński odnosił się do pytań – opowiadał o sobie, podawał przykłady z własnego życia, a przy tym zachęcał odbiorców do nauki, do rozwijania pasji. Mówił też o korzyściach płynących z czytania – literatura otwiera nasze głowy, poszerza wyobraźnię i łatwiej szukamy rozwiązań nawet najbardziej oryginalnych problemów. Pisarz skłaniał do myślenia, np. pytając o różnicę między przyjemnością a satysfakcją z realizacji jakiegoś zadania. Na koniec gość zaproponował wykonanie dziwnego polecenia – należało postawić jajko na kartce papieru. Przedstawiciele jednej z grup znaleźli rozwiązanie, a to również wymagało kreatywności i nieschematycznego działania.

Spotkanie było ciekawe. Autor zachęcał odbiorców do systematycznego kontaktu z książką i mądrego wykorzystania wolnego czasu, argumentował swoje zdanie, popierał je liczbami. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali jego wypowiedzi. Zgodzili się z opinią, że warto czytać. Pozostaje tylko pytanie, ilu z nich zastosuje w życiu tę mądrość, bo jak powiedział autor ,,Każdy rozumie, że warto czytać, ale nie każdemu chce się to zrobić”.

Trzy książki Jacka Łapińskiego (,,Z uśmiechem ci do twarzy”, ,,Dlaczego warto czytać?!” i ,, Jak być lepszym w życiu prywatnym i zawodowym”) można wypożyczyć w Bibliotece Publicznej w Krośniewicach.

Artykuł