Spotkanie ze strażakami z Powiatowej Komendy w Kutnie na temat: „Bezpieczne ferie zimowe”

W czwartek naszą szkołę odwiedzili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Kutnie. Nasi goście przyjechali do nas z prelekcją dotyczącą BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU PODCZAS FERII ZIMOWYCH.

bty

Panowie strażacy opowiadali uczniom z klas 4 -8 o tym jak należy dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo podczas zabaw na śniegu i lodzie. Wyjaśniali jak należy zachować się kiedy pęka lód na stawie lub jeziorze, jak pomóc koledze pod którym załamał się lód, jak samemu pozostać bezpiecznym podczas takiego wypadku, kiedy wezwać pomoc i z jakiego numeru alarmowego należy korzystać.

Niebezpieczeństwa związane z zimą czyhają na nas również w przytulnym i ciepłym domu. Strażacy zwrócili uwagą na cichego zabójcę jakim jest czad. Czad jest bezwonny, bezbarwny i lżejszy od powietrza, nie można go wyczuć lub zobaczyć, łączy się z krwią 210 razy szybciej niż tlen. Jest śmiertelnie niebezpieczny. Dobrym sposobem na zapobiegnięcie tragedii jest zamontowanie w domu czujnika czadu, który ostrym dźwiękiem poinformuje nas o zagrożeniu.

Poruszono także tematy dotyczące pożarów min: jak należy gasić płonący na patelni olej, jak należy wezwać straż pożarną, jak zachować się podczas gdy dostrzeżemy ogień lub dym.

Uczniowie dowiedzieli się również, że warto wiedzieć gdzie w domu znajduje się główny wyłącznik prądu. Nauczyli się postępowania w sytuacji kiedy kogoś porazi prąd.

Uczniowie wysłuchali piosenek edukacyjnych grupy rockowej „Strażacy” z Sieradza z których dowiedzieli się jak unikać niebezpieczeństw związanych z wypoczynkiem zimowym i letnim.

Na koniec spotkania panowie urządzili konkurs, w którym uczniowie zakładali na siebie kompletny strażacki uniform, w którym strażacy wyruszają do pożaru. Było przy tym dużo radości i zabawy a jednocześnie uczniowie dowiedzieli się jak ciężka i niebezpieczna jest praca strażaka.

Uczniowie także zadawali pytania, na które strażacy chętnie odpowiadali. Serdecznie dziękujemy panom strażakom za bardzo miłe i pouczające spotkanie z naszą młodzieżą szkolną.