Spotkanie z Kaliną Jerzykowską

Pierwszy dzień grudnia rozpoczął się dla najmłodszych dzieci naszej szkoły bardzo miło i ciekawie.

Tego dnia gościliśmy niezwykłą osobowość, pisarkę, poetkę, dziennikarkę, autorkę piosenek, panią Kalinę Jerzykowską, od kilku lat piszącą książki dla dzieci. Podczas spotkania najpopularniejsze z nich w zabawny i humorystyczny sposób przedstawiała dzieciom były to m. in. „Kantor wymiany liter”, „W moim ogrodzie mieszka czarodziej”, „13. skrytka”, „Mucha pod Grunwaldem”, „Gdzie dzwoniec dzwoni i pluszcz się pluszcze. Wiersze króciutkie i trochę dłuższe””, to tytuły tylko kilku z nich. Pani Kalina jest również autorką serii horrorów, a raczej horrorków dla dzieci - „Buba córka Belzebuba”, „Widma z ulicy Widmowej” czy „Ciocia Rose i złote żołędzie” to seria opowieści o przygodach Koszmariusza i Horroraty. Nasz szacowny gość zaprezentował również dzieciom swoje aktorskie zdolności czytając fragmenty swoich książek, co wywoływało wśród nich wiele radości i zabawnych sytuacji. Pani Kalina bardzo szybko nawiązała kontakt z dziećmi, które brały aktywny udział w spotkaniu i chętnie odpowiadały na zadawane pytania. Również dzieci miały okazję zaprezentować swoje czytelnicze umiejętności. Do przeczytania miały niełatwy tekst ze zbioru wierszy pt. „Gdzie dzwoniec dzwoni i pluszcz się pluszcze”, pełen trudnych pod względem dykcyjnym wyrazów, z najtrudniejszymi do wypowiedzenia w języku polskim głoskami, poradziły sobie z nim jednak doskonale. Najpiękniej czytający zostali nagrodzeni książką autorstwa pani Kaliny. Po prezentacji, jak to jest w zwyczaju – autorka rozdawała autografy i dokonywał wpisów w zakupionych książkach. Prawie wszystkie przywiezione do szkoły znalazły nabywców. Warto wspomnieć, iż za dokonania pisarkę uhonorowano Orderem Uśmiechu.

Spotkanie było niezwykle ciekawe, z dużą dawką humoru i zabawy, ale przede wszystkim spełniło swoją rolę – wyzwoliło ciekawość literacką wśród najmłodszych i zachęciło je do czytania książek.

Spotkanie autorskie Artykuł