Piotrek bardzo chciał mieć nową konsolę do gier. Pieniądze w jego skarbonce nie wystarczyły aby kupić wymarzony prezent. Wiecznie zabieganych i zapracowanych rodziców Piotrka nie jest stać na kupno tak drogiej zabawki. Surfując w Internecie Piotrek widzi reklamę najnowszej konsoli do gier. Wystarczy „kliknąć” w zamówienie, podać nr dowodu mamy lub taty i kurier sam przyniesie wymarzone „cudo” do domu. Piotrek zakrada się w nocy do szafy rodziców, wyjmuje z kieszeni płaszcza dowód osobisty swego taty i wprowadza jego numer na stronie Internetowej z reklamą. Po trzech dniach kurier przynosi tak mocno wyczekiwaną konsolę. Uradowany Piotrek chowa ją pod łóżkiem. Nastawia budzik na trzecią w nocy, i zaczyna grać w gry telewizyjne. Po kilku dniach na domowy telefon zaczynają dzwonić dziwni ludzie, którzy żądają spłaty zadłużenia i grożą że powiadomią komornika. Niedługo do drzwi domu Piotrka zaczynają pukać kłopoty…….. Jak skończy się ta historia i czy nieznajomość prawa szkodzi? O tym dowiedzieli się nasi uczniowie z klas młodszych, którzy uczestniczyli 27 kwietnia w spotkaniu z Jakubem Skworzem autorem książek dla dzieci i młodzieży.
Jakub Skworz to pisarz i dziennikarz, który zadebiutował w 2015 roku jako autor książek dla dzieci i młodzieży. Jak sam mówił o sobie zaczął pisać książki już w wieku dziewięciu lat. Były to niezwykle krwawe opowiadania o dinozaurach. Na szczęście wkroczyła mama małoletniego pisarza i opowiadania te nie ujrzały światła dziennego. Dziś pan Jakub nie pisze już krwawych historii z okresu jury czy kredy a ciekawe i pouczające opowiadania dla młodszych i starszych czytelników. Spod jego pióra wyszły takie książki dla dzieci jak: „Wampirek Alfred i ostatni ząbek”, „Księżniczka Adela i duszek Elbit” oraz „Prawie bajki.
„Nieznajomość prawa szkodzi” - to książka, na której temat dyskutował z naszymi młodymi czytelnikami. Czy Piotrek dobrze zrobił wpisując dane taty na stronę Internetową? Czy Piotrek dobrze zrobił nie informując rodziców o swoich poczynaniach? Z tak trudnymi pytaniami uczniowie z klas I – III naszej szkoły poradzili sobie wyśmienicie. Uczniowie rozwiązywali także trudne zadania, które wymyślił sam autor wymagające spostrzegawczości oraz znajomości prawa. Wszystkie zadania zostały rozwiązane bezbłędnie. A czytelników chcących dowiedzieć się jak zakończy się historia Piotrka odsyłamy do lektury książki.
Drugą grupą z jaką spotkał się pisarz były klasy siódme. Starsi uczniowie dowiedzieli się o ciekawym życiu naszego narodowego wieszcza. Autor przedstawił w dość nietypowy sposób biografię Adama Mickiewicza. Nie była to sucha wiedza encyklopedyczna a opowieść przedstawiająca młodość poety pełną pościgów dorożek, pojedynków, cylindrów i eleganckich sukni oraz dalekie podróże po ciekawych krainach. Wszystkie te niesamowite historie pochodziły z książki dla młodzieży „Adaś Mickiewicz. Łobuz i mistrz”. Autor długo zbierał wiadomości potrzebne do napisania książki. Odwiedzał archiwa i podążał do miejsc w którym bywał Adam Mickiewicz. Efektem jest książka, która wciągnie czytelnika na długie godziny.
Pytaniom skierowanym do autora przez naszych uczniów nie było końca. Na wszystkie pytania pan Jakub odpowiadał zaspokajając dziecięcą ciekawość. Na koniec można było sobie zrobić zdjęcie z autorem oraz kupić książkę i zdobyć autograf.
Za ciekawe spotkanie dziękujemy!