główna zawartość strony
Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem
Spotkanie odbyło się 8 maja 2024r. w Bibliotece Publicznej w Krośniewicach w ramach 12. edycji akcji ,,Z książką na walizkach”. Tomek zajmował się bardzo tajemniczą sprawą rodzinną. Okazało się bowiem, że tata dwunastoletniego Jacka ma pokaźną bliznę na twarzy (dotąd skutecznie maskowała ją broda), nie wiadomo skąd wzięła się szpecąca szrama, a dorośli nie chcą o tym mówić. Tomek i uczestnicy spotkania zastanawiali się nad istnieniem ,,spraw nie dla dzieci”. Czy rodzice mają prawo do tajemnic, czy też dzieciom jako członkom rodzin należy się pełna wiedza o wszystkim, co dzieje się w gronie najbliższych? Z kolei Kinga próbowała odpowiedzieć na pytanie, czy to prawda, że dzieci i młodzież czytają coraz mniej i dlaczego tak się dzieje oraz prognozowała los książek i pisarzy za kilkadziesiąt lat. Natomiast Hubert omawiał zagadnienia ekonomiczno-biznesowe, z którymi codziennie muszą zmagać się czwartoklasiści, czyli skąd wziąć pieniądze. (Oj, chyba młodsi uczniowie też miewają takie problemy, i starsi, i dorośli, nie wykluczając emerytów). Do tego dylematy etyczne: brać pieniądze od rodziców czy nie brać za wykonanie domowych prac, jak odśnieżanie czy wyrzucanie śmieci? Czy korzystanie z hojności babci to już zarabianie i czy wypada traktować ją jak źródło dochodów? A jeśli pieniądze ,,sama wciska”? Tematy dyskusji nie wzięły się znikąd. Książki pisarza – ,,Tajemnica człowieka z blizną”, ,,Skandal w stolicy nudy”, ,,Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek” oraz ,,Pieniądze albo kasa” inspirowały do rozmowy i rozbudzały zaciekawienie fabułą.
Paweł Beręsewicz od dwudziestu lat jest pisarzem. Wcześniej pracował jako nauczyciel języka angielskiego w warszawskim liceum, przetłumaczył też na język polski kilka powieści (m.in. ,,Anię z Zielonego Wzgórza” i ,,Tajemniczy ogród”), należał do zespołu redagującego słownik polsko-angielski i angielsko-polski. Napisał ponad czterdzieści książek dla dzieci i młodzieży. Potrafi zaangażować młodych ludzi, zaciekawić, stawia pytania. Wielu uczestników zakupiło jego książki po zakończeniu spotkania i otrzymało autograf pisarza. Z bibliotecznych półek zniknęły tytuły, o których rozmawiano.
Serdecznie dziękujemy Bibliotece Publicznej w Krośniewicach za umożliwienie czwartoklasistom udziału w spotkaniu z Pawłem Beręsewiczem.