Rok 2023 – Rokiem Wisławy Szymborskiej i Aleksandra Fredry

Rok 2023 jest rokiem szczególnym dla polskiej kultury i literatury. Senat Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował go imieniem wybitnej poetki i laureatki Nagrody Nobla – Wisławy Szymborskiej w 100. rocznicę jej urodzin. Natomiast Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry w 230. rocznicę urodzin pisarza.

O doniosłości ich literackiego dorobku świadczą nie tylko nagrody, ale także fakt, że wciąż mają wierne grono czytelników w Polsce i za granicą. Inspirują literaturoznawców, kulturoznawców, filozofów i krytyków sztuki. Także zwykli czytelnicy w ich bogatej twórczości znajdują odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące ludzkiej egzystencji.

Nasza szkoła również przyłączyła się do uroczystych obchodów Roku 2023 jako Roku Wisławy Szymborskiej i Aleksandra Fredry. W piątek, 26 maja uczniowie obejrzeli program poświęcony tym twórcom. Na początku zebranym przybliżono ich sylwetki. Wystąpiły: Malwina Włodarczyk, Weronika Główczyńska, Łucja Waszkiewicz, Nikola Jędrzejczak oraz Alicja Sowińska. Następnie zaprezentowane zostały wybrane utwory. W prezentacji uczestniczyli: Martyna Stańczuk, Julia Rosiak, Iga Jańczy, Oliwier Bloch, Natalia Łuczak, Dominika Kucharska, Mateusz Borkowski, Ignacy Walczak, Gracjan Katarzyński.

Z kolei uczniowie klasy VIII a przedstawili fragment komedii Aleksandra Fredry pt. „Zemsta” (Akt I, scena 7). Wystąpili: Kacper Buczkowski (Cześnik), Bartosz Jędrzejczak (Rejent), Dominik Antoniewicz (Papkin), Kamil Michalak (Śmigalski).

Niezwykle wymownym podsumowaniem uroczystości był utwór Wisławy Szymborskiej pt. „Rozmowa z kamieniem”, który zaprezentował Wojciech Mazur.

Uroczystość poprowadzili: Sofiya Kryukova, Dawid Sierocki oraz Wiktoria Wojda. Uczniów przygotowały: p. Monika Pachlińska, p. Edyta Krygier, p. Małgorzata Przygodzka. Oprawę muzyczną zapewnił p. Waldemar Hyzopski.

Wszystkim obecnym bardzo dziękujemy za udział w uroczystości. Mamy nadzieję, że udało nam się przybliżyć sylwetki tych znamienitych polskich autorów, skłonić do refleksji oraz zachęcić do dalszego pochylania się nad ich twórczością.

Uczestnicy przedstawienia Artykuł