główna zawartość strony

Recytatorzy na wysokich miejscach

Rok 2018 jest Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, dlatego tegoroczny Konkurs Recytatorski im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem” poświęcony był utworom o tematyce patriotycznej. Jubileusz ten stał się doskonałą okazją do tego, aby młodzi recytatorzy, wybierając najpiękniejsze teksty literackie, przypomnieli o ważnym dla narodu patriotyzmie, bohaterstwie i zaangażowaniu w walkę o niepodległość.

W dniach 23-25 kwietnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Kutnie odbyły się eliminacje rejonowe konkursu, w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Grupa reprezentująca naszą placówkę została wyłoniona podczas eliminacji gminnych. Zadaniem recytatorów było zaprezentowanie dwóch utworów – dzieci z klas I-III deklamowały dwa wiersze, natomiast uczniowie klas IV-VII wiersz i fragment prozy.

Uczniowie naszej szkoły wykazali się dojrzałymi umiejętnościami artystycznymi i zajęli wysokie miejsca w konkursie. Adrian Dopieralski zajął I miejsce w kategorii klas I-III i zakwalifikował się do finału konkursu. Adriana do konkursu przygotowała pani Magdalena Kacprowicz. W drugiej kategorii wiekowej II miejsce zdobyła Gabriela Albińska przygotowana przez panią Urszulę Herłazińską, natomiast wyróżnienie przypadło Wiktorowi Wojterze - uczniowi pani Edyty Krygier.

Ponadto udział w konkursie był dla uczniów ważną lekcją historii oraz artystyczną przygodą. Recytatorzy nie tylko poznali i przedstawili wartościowe teksty literackie, ale również podjęli próbę artystycznej interpretacji utworów, mówiących o sprawach narodu i Polski.

Gabrysi i Wiktorowi gratulujemy, a za Adriana trzymamy mocno kciuki.

Pozostałym deklamatorom, którym nie udało się stanąć na podium, radzimy nie zniechęcać się w dalszej pracy, tylko kierować się mądrymi słowami marszałka Józefa Piłsudskiego: Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.