Program profilaktyczny „Dbam o swoje zdrowie”

Z uwagi na dalej panującą pandemię COVID-19 dalej realizujemy nasze zadania profilaktyczno – wychowawcze w ramach Szkolnego Programu Profilaktyczno – Wychowawczego w nieco innej formule. Dzięki współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Krośniewicach mogliśmy zrealizować program profilaktycznego „Dbam o swoje zdrowie". W programie profilaktycznym została poruszona problematyka uzależnień od narkotyków i substancji psychoaktywnych, profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz skutki nadmiernego korzystania z nowych technologii. W ramach programu odbyły się następujące przedsięwzięcia:

- spektakl profilaktyczny „Co w trawie piszczy?” dla uczniów klas I-III (online),

- warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas IV-VIII (online) „Dbam o swoje zdrowie” (narkotyki i substancje psychoaktywne)”,

- warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas IV-VIII (online) „Myślę pozytywnie" w ramach profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz skutki nadmiernego korzystania z nowych technologii.

- prelekcje dla uczniów klas IV-VIII na temat: „Potrafię mówi NIE – umiem odmawiać, jestem asertywny dla swojego zdrowia i bezpieczeństwa”.

Uważam, że widowisko spełniło nasze oczekiwania dając dzieciom dużą porcję walorów edukacyjnych. Jesteśmy przekonani, że spektakl dzięki zabawnie opowiedzianej historii skupił uwagę najmłodszych widzów do samego końca. Lekcja poprowadzona w ten sposób, na pewno na długo pozostanie w pamięci dzieci i była urozmaiceniem zajęć zdalnych. Również warsztaty były bardzo atrakcyjne w odbiorze. Dzięki szerokiej gamie zastosowanych metod aktywizujących takich, jak: burza mózgu, drama, pogadanka, mini wykład, prezentacja multimedialna, krótkie filmiki, scenki sytuacyjne uczniowie poszerzyli wiedzę na temat zagrożeń, jakie płyną z używania dopalaczy i narkotyków oraz będą ćwiczyć zachowania asertywne.

Jesteśmy pewni, że taka forma profilaktyki online jest również bardzo dobra.

Uważamy, że zajęcia pozytywnie wpłyną na postawy i zachowanie uczniów naszej szkoły.