Program Edukacji Antynikotynowej

W tym roku nasza szkoła we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno Epidemiologiczną w Kutnie po raz kolejny przystąpiła do ogólnopolskiego programu edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”. Program adresowany był dla dzieci klas pierwszych oraz ich rodziców. Celem programu był wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Program jest pierwszym etapem edukacji prozdrowotnej dzieci w zakresie nabywania wiedzy na temat szkodliwości palenia. Do programu przystąpiło łącznie 57 dzieci wraz z rodzicami. Rodzicom została przekazana informacja o założeniach programu, otrzymali oni także list zawierający wskazówki jak wspierać swoje dziecko i działania podejmowane w szkole oraz ulotki i broszury dotyczące szkodliwości palenia tytoniu. Rodzice zobowiązali się do przestrzegania zasady nie palenia papierosów przy dziecku oraz do dawania wsparcia w sytuacjach, gdy dziecko chce unikać zadymionych pomieszczeń oraz gdy ktoś pali przy nim. Zajęcia edukacyjne z dziećmi prowadziła Pani Aleksandra Marciniak, pedagog szkolny a dla rodziców wychowawcy klas pierwszych tj. Pani Małgorzata Wiśniewska, Pani Magdalena Kasprowicz oraz Pani Agnieszka Tylak przygotowali pogadankę wykorzystując materiały edukacyjne przygotowane przez Powiatową Stacje Sanitarno – Epidemiologiczną w Kutnie. Logo programu to zielony „Dinuś”, który przeprowadzał dzieci przez kolejne etapy programu. Podczas realizacji programu został przeprowadzony cykl pięciu zajęć warsztatowych o tematyce antynikotynowej dla dzieci: Wycieczka – poszukiwanie źródeł dym, „Co i dlaczego dymi?”, „Jak się czuję kiedy dymi papieros?”, „Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?”, „Jak unikać dymu papierosowego?”. Ponadto została przygotowana gazetka informacyjno-edukacyjna dla rodziców na temat: „Szkodliwości palenia tytoniu wśród dzieci” oraz wystawa prac dzieci. Dzieci chętnie uczestniczyły we wszystkich zajęciach. Zajęcia dostosowane były do rozwoju poznawczego, aktywności, doświadczeń i potrzeb dziecka.

Uzyskane efekty:

Po przeprowadzonych zajęciach dzieci:

• wykazują wysoki poziom wiedzy na temat szkodliwości palenia tytoniu oraz ich skutków,
  • znają sposoby jak unikać dymu tytoniowego,
  • wykazują postawę odpowiedzialności za własne zdrowie,
  • znają sposoby, jak należy dbać o własne zdrowie.
  • wiedzą, jak należy dbać o higienę oraz właściwie się odżywiać.