główna zawartość strony
PRACOWICIE, KREATYWNIE, GWARNO I WESOŁO, CZYLI O TYM JAK ROK SZKOLNY ZAWITAŁ DO NASZEJ ŚWIETLICY…
Wrzesień rozpoczęliśmy od dzielenia się wakacyjnymi wspomnieniami, które zostały utrwalone w formie pięknych prac plastycznych. Bardzo istotną sprawą jest bezpieczeństwo, toteż wspólnie przypomnieliśmy sobie zasady obowiązujące podczas przebywania w świetlicy, korzystania ze sprzętów oraz właściwego użytkowania wszelkich środków dydaktycznych. Rozmawialiśmy o kulturalnym zachowaniu i współpracy. Omówiliśmy też zasady bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Odbyło się wiele zajęć, których tematyka wynikała z kalendarza. Podczas Dnia Wieżowców nasi mali architekci wykonali z klocków szereg świetnie zaprojektowanych budowli. W Dniu Marzyciela dzieci oglądały filmy edukacyjne i czytały wiersz Juliana Tuwima „Dyzio Marzyciel”. Świetlica – podobnie jak w latach ubiegłych – wyszła również z inicjatywą szkolnych obchodów Dnia Kropki, kiedy to uczniowie przyszli w przygotowanych na tę okazję strojach. Przez cały miesiąc prowadziliśmy też akcję zbierania kasztanów, która cieszyła się ogromną popularnością, a rywalizacja między klasami była bardzo zacięta.
I tak powoli jesień zawitała do naszej świetlicy… Z całym swym bogactwem kolorów, smaków i zapachów. Z całym swym urokiem i nastrojem. Z piękną słoneczną pogodą i ciepłem. Dzieci w naszej świetlicy miały pełne ręce roboty. Powstało mnóstwo prac inspirowanych tą niezwykłą porą roku: rysunki kredkami i farbami, kompozycje z liści, wyklejanki z kolorowego papieru, ludziki z plasteliny i kasztanów. Wrażliwość na piękno jesiennego krajobrazu rozwijaliśmy również dzięki filmom animowanym, grom, zabawom i zagadkom. Przy okazji Dnia Muzyki słuchaliśmy utworów i melodii o tematyce związanej m.in. z tą porą roku. Dzieci uczestniczyły w ćwiczeniach ruchowych w rytm deszczowych piosenek. Jesień z całym swym urokiem przynosi również wiele darów. Nie bez powodu to właśnie podczas jesiennych miesięcy obchodzimy Dzień Jabłka, Dzień Owoców i Warzyw czy Dzień Dyni. Święta te stały się okazją do pogadanek i dyskusji z uczniami na temat zdrowego odżywiania oraz zachęcania ich do spożywania warzyw i owoców. Dzieci z kl. IIIc wraz z wychowawcą uczestniczyły we wspólnym spożywaniu zdrowego posiłku w formie drugiego śniadania. W ramach profilaktyki chorób zakaźnych - m.in. przy okazji Światowego Dnia Mycia Rąk - rozmawialiśmy o konieczności kształtowania nawyku higieny, a co za tym idzie, ochrony zdrowia. Uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne z serii „Było sobie życie”.
Świetlica to również miejsce, gdzie uczniowie nawiązują znajomości, budują relacje, uczą się współpracy w grupie oraz integrują. Umiejętności te kształtujemy na co dzień. Są jednak sytuacje, gdy w sposób szczególny zwracamy na nie uwagę. I tak świetną okazją do tego był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, kiedy to dzieci z klas starszych czytały opowiadania swoim młodszym koleżankom i kolegom. Odbyły się także zajęcia, podczas których uczniowie dzielili się swoimi przemyśleniami na temat przeżywanych emocji, ich przyczynach i zachowaniach z nich wynikających. Rozmawialiśmy o trudnej umiejętności przyznawania się do błędów i o znaczeniu słowa „przepraszam”. Najmłodsi obejrzeli filmy edukacyjne: „I co z tą złością?” oraz „Jak działa złość?”. Uwagę poświęciliśmy także potrzebom zwierząt. Dzieci bardzo chętnie opowiadały o zwierzątkach, które mają w domu. Efektem pracy przy okazji Dnia Kundelka było wykonanie pięknych kolorowanek. Pogadanki i dyskusje jeszcze bardziej uwrażliwiły na fakt, że zwierzęta – tak jak ludzie – potrzebują uwagi, troski a przede wszystkim miłości.
W październiku świetlica szkolna aktywnie uczestniczyła także w obchodach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Ponadto uczniowie przygotowali drobne upominki dla nauczycieli i pracowników szkoły z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Miesiąc zakończyliśmy wspólną inicjatywą świetlicy i samorządu szkolnego – organizacją dyskoteki z okazji Halloween.
Pracowicie, kreatywnie, gwarno i wesoło – tak upłynęły nam dwa pierwsze miesiące roku szkolnego. Można by jeszcze dodać, że bardzo, bardzo szybko. Nie zatrzymujemy się jednak w tym biegu i działamy dalej, o czym… już wkrótce.