główna zawartość strony

Poznajemy nasz region – wycieczka do Tumu i Łęczycy

Regiony historyczno – geograficzne Polski kształtowały się przez wiele wieków. O odrębności zbiorowości regionalnych decydują: tradycja, kultura, obyczaje, muzyka, budownictwo czy kuchnia. Uczestnicząc w życiu społeczności lokalnej i regionalnej, warto bliżej poznać region, na obszarze którego mieszkamy. Właśnie dlatego, chcąc zgłębić wiedzę na temat naszego regionu, jakim jest Ziemia Łęczycka, uczniowie klas: Va i VIc uczestniczyli w wycieczce do Tumu i Łęczycy. Odbyła się ona 27 września.

Pierwszym celem naszej wycieczki był Tum. Tam bowiem znajduje się wspaniała archikolegiata, która jest jednym z najciekawszych i najbardziej znanych obiektów tego typu w Polsce. Ta romańska budowla została wzniesiona w XII wieku. Początek budowy datuje się na lata ok. 1140-1149, zaś w roku 1161 miała miejsce konsekracja nowo wzniesionej świątyni NMP i św. Aleksego. Ks. Piotr Nowak, autor książki TumJest. Archikolegiata w królewskim Tumie, napisał: „Gdy zatem przekroczysz królewski próg świątyni, przeniesiesz się w czasie. Dzieje tego miejsca zaczynają się wraz z historią chrześcijańskiej Polski”. I takie właśnie uczucie mieliśmy, zwiedzając wnętrze tej budowli. Przewodnik przedstawił nam krótko historię tego miejsca. Opowiedział także o odkrytym nieopodal kolegiaty grodzisku. Piękna jesienna pogoda sprzyjała odbyciu spaceru, a także wysłuchaniu przy tym ciekawych legend o łęczyckim zamku i diable Borucie.

Następnie udaliśmy się do Łęczycy, by w Kinie Górnik obejrzeć film pt. Wyprawa Magellana. Film swoją fabułą nawiązywał do historii. Opowiadał o flocie pięciu potężnych okrętów, które opuściły Sewillę w 1519 roku pod dowództwem Ferdynanda Magellana. Wyprawa okazała się niezwykle emocjonująca, niebezpieczna, pełna zwrotów akcji. Uczniowie z ciekawością śledzili losy bohaterów.

Wycieczka przyniosła wiele pozytywnych wrażeń. Zdobytą wiedzę zapewne będzie można wykorzystać w szkole i poza nią.

Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: mgr Monika Pachlińska, mgr Urszula Herłazińska, mgr Tomasz Sobczak.

mde

mde

mde

sdr

sdr

sdr

sdr