„Papierosy, alkohol – nie warto!”

W listopadzie panie pedagog Aleksandra Marciniak oraz Agnieszka Tylak opracowały i przeprowadziły cykl warsztatów w ramach profilaktyki uzależnień na temat: „Papierosy, alkohol – nie warto!”. Adresatami programu byli uczniowie klas III i IV. Celem zajęć było kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie, uświadomienie szkodliwości palenia papierosów i spożywania alkoholu. Warsztaty prowadzone były aktywizującymi metodami pracy, mi. in.: mini wykład z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, burza mózgu, dyskusja, zdania typu Prawda/Fałsz, drama. Uczniowie pracowali indywidualnie, w parach oraz zespołowo. Panie przygotowały atrakcyjne pomoce dydaktyczne np. prezentacja multimedialna, markery, małe i duże arkusze papieru, ulotki i plakaty.

Po przeprowadzonych warsztatach uczniowie:

• potrafią realnie ocenić szanse i zagrożenia współczesnego młodego człowieka;

• znają negatywne następstwa palenia papierosów i spożywania alkoholu;

• znają definicję słowa „asertywność”, „uzależnienie”, „bierny i czynny palacz”;

• potrafią zachować się asertywnie w zetknięciu z negatywną presją grupy;

• potrafią wyrażać swoje zdanie na dany temat i szanują zdanie innych osób;

• efektywnie współpracują w grupie.

Jesteśmy przekonane, że dobrze zaplanowana forma zajęć profilaktycznych pozytywnie wpłynie na zachowania uczniów naszej szkoły.