główna zawartość strony

Opowieści o tym, co w życiu ważne

„Nie ma przypadkowych spotkań w naszym życiu…

Każdy napotkany człowiek jest albo lekcją, albo sprawdzianem albo wyjątkowym prezentem …”.

Mieliśmy niezwykłą przyjemność gościć w naszej szkole w dniu 25.04.2022 r. Pana Marka Michalaka – wieloletniego Rzecznika Praw Dziecka (w latach 2008-2018), pedagoga, wychowawcę, kontynuatora korczakowskiej tradycji dialogu z dzieckiem, kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu na spotkaniu autorskim promującym m.in. wyjątkową książkę dla dzieci pt. „Opowieści o tym, co w życiu ważne”. Pisanie dla dzieci o uniwersalnych, humanistycznych wartościach to zadanie bardzo trudne. Udaje się tylko wyjątkowym osobom. W tym gronie znalazł się Pan Marek Michalak. Ta przepiękna książka nie tylko przybliża dzieciom świat wartości i uczuć ale i pozwala nam, dorosłym zatrzymać się na chwilę i spojrzeć na swoje życie z dystansem. Ważnym aspektem spotkania były prawa dziecka oraz uniwersalne wartości, takie, jak: szacunek do drugiego człowieka, godność osobista, miłość, przyjaźń, tolerancja, akceptacja w środowisku, prawo do własnego zdania, empatia, wdzięczność, wolność, odwaga, nadzieja, współczucie, nauka i wiedza, życzliwość, odpoczynek, poczucie humoru, pokój na świecie oraz patriotyzm. Ponadto uczniowie mieli możliwość poznania zawodu pisarza, etapów powstawania książki, zalet czytania książki oraz innych zawodów np. korektor, ilustrator, grafik, drukarz związanych z procesem powstawania książki. Pan Marek opowiadał dzieciom o nadzwyczajnym odznaczeniu, jakim jest Order Uśmiechu. Jest to jedyne odznaczenie, które dzieci przyznają dorosłym. Żeby zostać Kawalerem tego najsłoneczniejszego z odznaczeń nie wystarczy ładnie się uśmiechać i być miłym dla dzieci. Odznaczeni tym wyjątkowym medalem to bohaterowie, których życie wypełnione jest najróżniejszymi działaniami na rzecz najmłodszych z całego świata. Wśród grona odznaczonych znajdują się np.: Jakub Błaszczykowski, Anna Dymna, Otylia Jędrzejczak, Astrid Lindgren, Joanne K.Rowling, Majka Jeżowska, Jan Paweł II, Jerzy Owsiak, Dalajlama. Ogromną radością dla dzieci była możliwość otrzymania personalizowanej dedykacji i podpisu autora w książce.

Oskar Wilde powiedział kiedyś: „Ludzie znają dziś cenę wszystkiego, nie znając wartości niczego”. Jestem pewna, że ta książka i spotkanie z Panem Markiem Michalakiem pomoże dzieciom i dorosłym ją odnaleźć.

Koordynatorem spotkania autorskiego z Panem Markiem Michalakiem była Pani Aleksandra Marciniak, Pan Tomasz Sobczak, Pani Małgorzata Wiśniewska oraz Pani Monika Pilarska.

Panie Marku, dziękujemy za wspaniałą lekcję o wartościach i ciepłe słowa (również te w mediach społecznościowych: https://m.facebook.com/ )

Była moc i energia. Serdecznie pozdrawiamy.