główna zawartość strony

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września.

Mało kto wie ale dzień został ogłoszony przez Polska Izbę Książki w 2001 roku. Jest to data również nieprzypadkowa bo w tym dniu przypada rocznica urodzin znanej pisarki Janiny Porazińskiej, która to pisała książki głównie dla dzieci.

Autorka „Kozuchy kłamczuchy” , „Psotkek i śmieszek” czy „Kto mi dał skrzydła” – pięknej biografii Jana Kochanowskiego jest patronką tej szczytnej akcji. Głośne czytanie rozwija umysł i wyobraźnię dziecka, mocno stymuluje rozwój mózgu, podnosi wiedzę ogólną, uczy myślenia oraz jeśli rodzic czyta dziecku to buduje silną więź miedzy nimi.

W naszej szkole również czytamy dzieciom głośno fragmenty książek. W tym roku była to książka pani Justyny Bednarek pt: „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. To ciekawe dla dzieci opowieści o przygodach dziesięciu różnych skarpetek czyli jak możemy się domyślać jest to dziesięć różnych opowiadań a każde z nich oferuje nam inną przygodę.

Mamy tu opowieść z morałem, opowieść kryminalną oraz taką ze szczęśliwym zakończeniem wszystkie opowiadania mocno pobudzają nasz wyobraźnię a o to nam wszystkim chodzi.

Dzieciom czytały panie Maria Lewandowska, Agnieszka Tylak, Monika Pilarska, Agnieszka Morawska, Katarzyna Pietrzak, Małgorzata Wiśniewska, Hanna Nowak oraz panowie Jarosław Morawski i Tomasz Sobczak.