główna zawartość strony
Noc Bibliotek 2023
Szkolne wydarzenie rozpoczęło się 6 października o godz. 20.00, a zakończyło się nazajutrz o 8.00. Uczestniczyli w nim siódmoklasiści – klasa VIIc wraz z wychowawczynią, panią Marleną Wysocką i panią Ewą Kubiak, a także uczniowie innych klas aktywnie włączający się w pracę biblioteki. Swoją obecnością zaszczycił nas cały zespół dyrektorski – państwo Arkadiusz Sochala, Katarzyna Miziołek i Tomasz Sobczak. Przybyły także panie pracujące w administracji szkoły – Monika Kochanowska i Sandra Kornacka. Grupie pracowników szkoły towarzyszyły dwie dzielne mamy – Edyta Ryźlak i Anita Najdecka.
Pierwszym punktem programu Nocy Bibliotek było spotkanie z podkomisarzem Michałem Ziółkowskim, zastępcą komendanta krośniewickiej policji. Uczestnicy dowiedzieli się m.in., jak przeprowadza się oględziny miejsca zdarzenia, jakie rodzaje śladów można dostrzec, na własnej skórze poznali, jak wykonuje się odciski linii papilarnych, obserwowali, w jaki sposób pobierane są ślady daktyloskopijne pozostawione na przedmiotach oraz wysłuchali opowieści o pracy funkcjonariuszy wydziału kryminalnego i dochodzeniowo-śledczego.
W programie wieczoru z kryminałem nie mogło zabraknąć mrożących krew w żyłach historii. W bibliotece została przygotowana wystawa książek o tematyce detektywistycznej (popularnonaukowych i powieści) przeznaczonych dla odbiorców w różnym wieku. Odczytano fragmenty powieści Kornela Makuszyńskiego ,,Szatan z siódmej klasy”, po czym uczestnicy mogli wskazać główne cechy utworów tego gatunku, poznać twórców światowej klasyki i polskich pisarzy tworzących tak popularne dziś kryminały. Mogli też podzielić się swoimi doświadczeniami czytelniczymi i porozmawiać o ulubionych książkach, które przecież absorbują nawet najmłodszych czytelników (któż nie kochał detektywa Pozytywki?).
Po wspólnej kolacji nastąpiła dalsza część programu wieczoru – tym razem była to rywalizacja pomiędzy zespołami. Trzyosobowym grupom patronowali detektywi znani z literatury i z filmu (od Sherlocka Holmesa po ojca Mateusza). Najpierw uczniowie równocześnie rozwiązali test kryminalny (z wykorzystaniem telefonów komórkowych), a następnie uczestniczyli w grze terenowej polegającej na odnalezieniu miejsc, w których czekały na nich zagadki detektywistyczne. Wykonanie sześciu zadań w najkrótszym czasie gwarantowało zwycięstwo. Mroczne zakątki szkoły po północy stanowiły znakomitą scenografię dla wydarzeń i budowały nastrój tej wyjątkowej zabawy.
Oto składy zespołów, które z najlepszym skutkiem rozwiązały zadania:
1. Drużyna Inspektora Kojaka:
- Antonina Tokarska
- Karol Jóźwiak
- Dawid Bobrowicz
2. Drużyna Inspektora Columbo:
- Zuzanna Filipiak
- Małgorzata Ciesielska
- Nadia Wysocka
3. Drużyna Detektywa Pozytywki:
- Marcelina Zarębska
- Roksana Kamińska
- Marcel Manikowski
Po ogłoszeniu wyników zwycięzcy otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy zabawy – drobne upominki.
Na pozostałą część nocy zaplanowano oglądanie filmów kryminalnych (komedia ,,W starym, dobrym stylu” i ekranizacja powieści Agaty Christie ,,Morderstwo w Orient Expressie”), a także grę karcianą ,,Czarne historie”. Kto poczuł się zmęczony, mógł odpocząć w sali konferencyjnej, która pełniła funkcję nie tylko kina, ale też sypialni. Spora grupa uczniów nie miała jednak zamiaru zmrużyć oka tej nocy, więc ulokowała się w świetlicy i po rozwiązaniu rozlicznych zagadek kryminalnych (zwłaszcza tych z piranią w roli głównej) przystąpiła do udziału w spokojnej i bezpiecznej grze, którą wszyscy znają, która wymaga wiedzy, ale też szybkiego tempa pracy i znakomicie nadaje się na czas tuż przed świtem. (Jaka to gra?) Noc Bibliotek zakończyła się wspólnym śniadaniem.
Jeśli ktoś w sobotni ranek widział osoby objuczone tobołkami, powolnym krokiem zmierzające do celu (dom, łóżko…) lub kroczące energicznie, z werwą, ale z wyraźnie namalowanym na twarzy marzeniem o pościeli, to na pewno spotkał uczestników Nocy Bibliotek. Czy zechcieliby wziąć udział w takim wydarzeniu ponownie? A może szkoła w dzień jest jednak znacznie ciekawsza? Taka zagadka…