„Nie - bezpieczny Internet”.

W lutym przypada Dzień Bezpiecznego Internetu. W Szkole Podstawowej nr 1 w Krośniewicach tematykę korzystania z zasobów sieci www podejmuje się przez cały rok szkolny. Tematyka bezpieczeństwa w Internecie jest realizowana zgodnie z programem profilaktyczno – wychowawczym naszej szkoły. Rozmawiamy z uczniami na temat korzyści płynących z wykorzystanych zasobów Internetu, uczymy jak świadomie korzystać z „dobrodziejstw” świata wirtualnego, ale także przestrzegamy przed niebezpieczeństwami. Szczególną uwagę poświęciliśmy problemom cyberprzemocy i zagrożeniom płynących z Internetu. W naszej szkole zostały przeprowadzone zajęcia „Nie – bezpieczny Internet” we wszystkich klasach na lekcjach informatyki i zajęciach komputerowych. Wykorzystano filmy edukacyjne z portalu „Sieciaki” a także cykl filmów „Owce w sieci”. Uczniowie dowiedzieli się, że nie wolno ujawniać danych osobowych (swoich i rodziców), zamieszczać w Internecie zdjęć swoich i kolegów bez zgody, pobierać nielegalne oprogramowanie, nawiązywać znajomości w Internecie. Przez cały rok zwracamy uwagę na kulturę wypowiedzi, także w Internecie. Piętnujemy wulgaryzmy i zjawisko „hejtu”. Dużym problemem wśród dzieci i młodzieży jest czas spędzany przy komputerze. Młodzi ludzie nie kontrolują czasu podczas korzystania z Internetu. Nauczyciele zwracają baczną uwagę na problem uzależnienia dzieci od komputera. Pedagog szkolny przeprowadził zajęcia warsztatowe dla uczniów naszej szkoły. Dla klas I – III była to prelekcja na temat „Szacunek i kultura w sieci”. Uczniowie najmłodsi dowiedzieli się o tym, że kultura i szacunek do innego człowieka nie tylko są ważne w prawdziwym życiu ale także w świecie wirtualnym. Klasy V- VII na warsztatach z pedagogiem zajmowały się tematem „Media społecznościowe korzyści i zagrożenia”. Media społecznościowe odgrywają we współczesnym świecie coraz większą rolę. Młodzież starsza dyskutowała z pedagogiem na temat jaką rolę odgrywają media społecznościowe w ich życiu, jak baczną uwagę należy zwracać na swoje postępowanie w sieci aby nie stać się ofiarą cyberprzemocy. Na zajęciach plastycznych przeprowadzono warsztaty w czasie których uczniowie utrwalili znajomość zagrożeń płynących z sieci na plakatach. Prace uczniów zostały wyeksponowane na korytarzach szkolnych i będą przypominały o tym ważnym zagadnieniu.

Katarzyna Miziołek

Tomasz Sobczak