główna zawartość strony

Nauka nie musi być nudna!

Uczniowie klas: Va, Vb i Vc mieli okazję przekonać się o tym podczas wycieczki do Experymentarium w Łodzi, która odbyła się 2 listopada 2021 roku. Celem podróży było integrowanie uczniów klas piątych, zdobywanie wiedzy poza szkołą oraz rozwijanie zainteresowań i pasji dzieci.

Uczestnicy wzięli udział w warsztatach edukacyjnych „Bliżej biologii – zmysły”, korespondujących z podstawą programową z tego przedmiotu. Dzieci poznały zasady działania poszczególnych zmysłów empirycznie, np. przepływ fal dźwiękowych i działanie błony bębenkowej za pomocą balona i ziarenek ryżu reagujących na dźwięk. Podzieleni na 4-5 osobowe grupy starały się rozpoznać za pomocą wszystkich zmysłów przedmioty ukryte w pojemnikach i pudełkach. Świetnie się bawiły, przy okazji przekonując się, że pełen obraz otaczającej rzeczywistości daje nam tylko doświadczanie wszystkimi zmysłami, a z jednym okiem byłoby trudno funkcjonować. Następnie uczniowie udali się na wystawę. Już samo przejście Kosmicznym tunelem dostarczyło niezapomnianych wrażeń. Tunel daje odczucia obcowania z przestrzenią kosmiczną, ścieżka dźwiękowa Star Wars i wrażenie gruntu uciekającego spod stóp powodują niesamowite doznania. Wystawa w Experymentarium to interaktywne przedsięwzięcie, które w pasjonujący i zabawny sposób wyjaśnia zagadnienia z różnych dziedzin nauki (biologii, fizyki czy chemii). Dzieci miały możliwość wypróbowania różnorodnych stanowisk i przyrządów takich jak Nurek Kartezjusza, Młynek Crooksa, Człowiek bateria, Słup zagrożenia, Kołyska Newtona, Lewitująca piłka, Satelity szpiegowskie czy Głowa na tacy. Zabawy było co niemiara, a zachwytom nie było końca!

Ostatni etap naszej edukacyjnej podróży stanowiło spotkanie z „profesorem Einsteinem” wprowadzające uczestników w świat reakcji fizycznych i chemicznych. Uczniowie obserwowali różne eksperymenty od prostych do bardziej skomplikowanych i niebezpiecznych. Największe zaskoczenie i ekscytację uczestników spowodowało doświadczenie z samozapłonem i strzelającą z niesamowitą prędkością butelką-„rakietą”.

Ostatnim punktem wycieczki, była wizyta w części restauracyjnej Manufaktury.

Zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń oraz zachęceni do zdobywania wiedzy i rozwijania swoich zainteresowań w niecodzienny sposób wyruszyliśmy w drogę powrotną. Opiekunami podczas wycieczki byli nauczyciele: Alicja Farmuga, Edyta Komorowska, Marlena Wysocka i Tomasz Sobczak.