NARODOWE CZYTANIE „PRZEDWIOŚNIA”

W 2012 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski postanowił zainicjować ogólnopolską Akcję Narodowe Czytanie Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

Podczas następnych edycji przeczytano kolejno dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Para Prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser - Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim, a rok później lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbyła się w roku 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego wyjątkową lekturą, która pomogła nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku było Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Lektura Przedwiośnia Stefana Żeromskiego wzbogaciła program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi.

Tradycją lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w organizację siódmej edycji tej ogólnopolskiej akcji. W dniu 8 września 2018 roku na miejskim skwerze uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Krośniewicach przybliżyli lokalnej publiczności biografię Stefana Żeromskiego, genezę powieści „Przedwiośnie” oraz dzieje głównego bohatera utworu – Cezarego Baryki. Młodzież bardzo dojrzale i z wielkim zaangażowaniem czytała wybrane fragmenty powieści Żeromskiego. Słuchacze mieli okazję wysłuchać fragmentów mówiących o dzieciństwie i dorastaniu Czarusia, wpływie rewolucji na kształtowanie się osobowości młodego człowieka, wizji „szklanych domów”, czy też poznać poglądy Gajowca na temat dróg rozwoju odrodzonej Polski. Teksty czytali:

- Maria Kłaniecka,

- Oskar Kotliński,

- Julia Kołodziejczak ( najmłodsza lektorka ),

-Zuzanna Błaszczyk,

- Daria Śliwińska,

- Rafał Józefkowicz,

- Nina Budniak,

- Bartosz Drzewiecki,

- Martyna Ciesielska,

- Julia Buczkowska,

- Julia Pawłowska.

W roli prowadzących wystąpili: Zuzanna Gawrysiak i Mateusz Józefkowicz.

Inicjatywa wspólnego czytania i słuchania narodowych dzieł służy wdrażaniu młodych ludzi do czytania i podtrzymywania zainteresowań polską literaturą. „Lektura książek nie tylko pogłębia wiedzę, ale rozwijając wyobraźnię, sprawia, że wzrastają nasze kompetencje i możliwości oddziaływania na świat”, dlatego zachęcamy do czytania.

Uczniów przygotowały p. Urszula Herłazińska i p. Monika Pachlińska.