NARODOWE CZYTANIE 2019

Osiem nowel na 8. Narodowe Czytanie – takie hasło przyświecało kolejnej już edycji czytania zapoczątkowanej przez Prezydenta RP w 2012 roku. Spośród stu propozycji tytułów przesłanych przez Polaków do Kancelarii Prezydenta wybrane zostały następujące:

- „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej

- „Dym” Marii Konopnickiej

- „Katarynka” Bolesława Prusa

- „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza

- „Orka” Władysława Stanisława Reymonta

- „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego

- „Sachem” Henryka Sienkiewicza

- „Sawa” Henryka Rzewuskiego.

Utwory te stanowią klasykę polskiej noweli i reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne i łączy je to, co najważniejsze – są trwale wpisane w historię polskiej literatury.

7 września 2019 roku w Muzeum im. Jerzego Dunin – Borkowskiego w Krośniewicach o godz. 11.00 uczniowie naszej szkoły czynnie włączyli się w tę akcję promującą czytanie dla miejscowej społeczności. Julia Pawłowska i Julia Buczkowska z klasy VIIIa wprowadziły uczestników w tematykę prezentowanych utworów. W spotkaniu uczestniczyła również Pani Burmistrz Katarzyna Erdman, która zainaugurowała Narodowe Czytanie prezentując fragment noweli pt. „Dym”. Kolejne utwory bardzo dojrzale czytali uczniowie w następującej kolejności:

- Alicja Wiśniewska z klasy VIIb – przedstawiła nowelę „Dobra Pani”

- Katarzyna Cieślachowska z klasy VIIa – przedstawiła fragmenty „Katarynki”

- Wiktor Wojtera z klasy VIIc – zaprezentował nowelę pt.„ Mój ojciec wstępuje do strażaków”

- Jakub Szczygieł z klasy VIIIa – odczytał fragmenty „Orki”

- Szymon Lipski z klasy VIIIa – zmierzył się z fragmentem „Rozdziobią nas kruki, wrony…”

- Maja Grabowska i Zofia Pietrzak z klasy VIIIa odczytały fragmenty noweli „Sachem”

- Jan Marciniak z klasy VIIa - zaprezentował fragment lektury "Sawa".

Wszyscy uczniowie otrzymali podziękowania przygotowane przez pracowników GCKSiR, które wręczyła Pani Burmistrz.

Inicjatywa wspólnego czytania i słuchania narodowych dzieł ma głębokie przesłanie – warto przecież znać polską literaturę i polskich pisarzy, a przede wszystkim warto czytać!!!

Uczniów przygotowała p. Edyta Krygier.