Na niebiesko dla autyzmu

Kwiecień to Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu, a 2 kwietnia obchodzliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. przez ONZ po to, by propagować wiedzę na temat autyzmu i budować wrażliwość społeczną.

Celem akcji podejmowanych w tym miesiącu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Kampania przyczynia się również do kształtowania właściwych postaw prospołecznych oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. W ramach Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Na niebiesko dla autyzmu” w naszej szkole uczniowie uczestniczyli w zorganizowanych warsztatach psychoedukacyjnych pt. „Poznaj Marię, dziewczynkę, która lubi mieć plan”. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się: z tematyką autyzmu, z charakterystycznymi cechami osób z autyzmem (relacje społeczne, komunikowanie się, zachowania, upodobania osób z autyzmem). Dzieci dowiedziały się czym jest autyzm i dlaczego symbolizuje go kolor niebieski. Uczniowie wykonywali ćwiczenia uświadamiające, jak może czuć się osoba z nadwrażliwością sensoryczną. Ponadto uczniowie obejrzeli filmy edukacyjne o cechach jakie może przejawiać osoba autystyczna. Zwieńczeniem zajęć były wspólnie wykonane serca dla osób z autyzmem. To były bardzo ważne lekcje otwartości, tolerancji i empatii. Warsztaty prowadziła Pani Aleksandra Marciniak, pedagog.

Artykuł