główna zawartość strony

MISTERIUM WIELKANOCNE „ZWYCZAJNY CUD”

Na przestrzeni wieków odbyło się już wiele prób scenicznego ujęcia ostatnich chwil życia Jezusa Chrystusa. Każda z nich oparta przede wszystkim o przekaz czterech Ewangelii, ukazywała te same wydarzenia zbawcze, w różnym ujęciu, z wykorzystaniem szerokiej gamy środków, jakimi dysponuje teatr. Przesłanie jednak zawsze pozostawało niezmienne – unaocznić Ewangelię śmierci i zmartwychwstania Mistrza z Nazaretu i zaproponować widzowi nie tylko obraz i dźwięk, ale także klimat i emocje, towarzyszące tym niezwykłym dziejom naszego odkupienia.

Dlatego uczniowie klas ósmych, uczęszczający na zajęcia kreatywne z edukacji teatralnej i filmowej, przygotowali przedstawienie teatralne, przywołujące świadków tamtych wydarzeń. 4 kwietnia o godzinie 13-tej młodzi artyści przedstawili Misterium Wielkanocne pt. „Zwyczajny cud”. Celem tego przedstawienia było wprowadzenie społeczności szkolnej w nastrój świąteczny, ale przede wszystkim przybliżenie wydarzeń związanych ze Zmartwychwstaniem Pana Jezusa. Tego samego dnia o godzinie 16-tej uczniowie jeszcze raz zagrali dla swoich bliskich: rodziców, dziadków i rodzeństwa.

Trzeci raz aktorzy wystawili sztukę 7 kwietnia w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krośniewicach. Owacjom na stojąco nie było końca.

Projekt okazał się nie lada wyzwaniem, ponieważ w przedstawienie zaangażowano około trzydzieścioro uczniów. Przygotowanie spektaklu było bardzo pracochłonne. Musieliśmy wykonać dekoracje i rekwizyty, przygotować stroje i przede wszystkim wiarygodnie odegrać swoje role. Ale reakcja i uznanie widowni zrekompensowało ciężką pracę aktorów.

W przedstawieniu udział wzięli:

Jezus - Bartek Drzewiecki,

Maria – Marysia Kłaniecka,

Maria Magdalena – Gabrysia Albińska,

Maria 2. – Magda Ciesielska,

Ksiądz – Kacper Partyka,

Szymon Piotr – Mateusz Józefkowicz,

Kleofas – Krystian Dopieralski,

Tomasz – Rafał Józefkowicz,

Anioł – Wiktoria Gabrychowicz,

Uczniowie – Bartek Kościelak i Erwin Duczyński,

Apostołowie – Miłosz Matusiak, Marcin Łapko, Oskar Kotliński, Maciej Sierakowski,

Piłat - Mateusz Józefkowicz,

Żydzi – Miłosz Matusiak i Rafał Józefkowicz,

Karol – Bartek Tomczak,

Magda – Zuzia Gawrysiak,

Kasia – Natalia Pewińska,

Karolina – Ewelina Smolarska,

Mateusz – Maciek Sztygiel,

Nauczycielka – Daria Śliwińska,

Rodzice Karola – Julia Rogowska i Sebastian Duklas.

Przedstawienie przygotowały panie Urszula Herłazińska i Monika Pachlińska, natomiast oprawę muzyczną zapewnił pan Waldemar Hyzopski.