Misja: Informujesz = Ratujesz

„Misja: Informujesz = Ratujesz” to ogólnopolski projekt dotyczący promowania idei honorowego dawstwa krwi i osocza.

Każdego dnia w Polsce ktoś ulega wypadkowi lub zapada na chorobę w której nieraz jedynym ratunkiem jest krew. Zapotrzebowanie na krew jest bardzo duże. Jednostka krwi to 450 ml ( tyle pobierane jest od honorowego dawcy podczas jednej wizyty w punkcie poboru krwi) jako ciekawostkę przy operacji serca potrzeba 6 jednostek krwi, przy przeszczepie wątroby potrzebne już jest 20 jednostek a ofiary wypadków komunikacyjnych potrzebują często 50 jednostek.

Według danych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie w Polsce tylko 1,5 % ludzi honorowo oddaje krew czyli około 600 tyś. Krew jest bardzo cenna dla życia i zdrowia człowieka tym bardziej, że nie można jej wyprodukować, powinniśmy zgromadzić jej w bankach krwi na tyle dużo aby wystarczyło jej dla wszystkich potrzebujących.

W czasie pandemii liczba honorowych dawców krwi jeszcze bardziej zmalała a zapotrzebowanie na krew wzrosło. Teraz potrzeba również osocza od ozdrowieńców, którzy przeszli zakażenie SARS CoV -2 bądź chorowały na Covid 19. Osoczem od ozdrowieńców można wspomagać i leczyć chorych leżących w szpitalach z ciężkim przebiegiem zakażenia.

Nasza szkoła chętnie przyłączyła się do tego projektu, który śmiało możemy nazwać misją ratowania życia. Celem naszym jest poinformowanie uczniów i wpłynięcie poprzez nich na osoby dorosłe, które być może zdecydują się na oddanie krwi lub osocza i pomogą uratować komuś zdrowie lub nawet życie.

Nasi uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w tym projekcie. Na zajęciach wychowania fizycznego oraz zajęciach z wychowawcą otrzymali prezentację multimedialną zawierającą najważniejsze informacje dotyczące oddawania krwi oraz osocza. Podczas lekcji edukacji dla bezpieczeństwa rozwiązywali test sprawdzający wiedzę zdobytą z prezentacji multimedialnej.

W projekcie wzięło udział 55 uczniów z klas 8. Udostępniliśmy prezentację na stronie Internetowej naszej szkoły aby każdy z rodziców uczniów mógł zapoznać się z wiedzą dotyczącą oddawania krwi i osocza. Kto wie może zachęcimy kogoś z dorosłych aby honorowo oddał krew lub osocze. Nad projektem czuwali nauczyciele Anna Gabrychowicz, Agnieszka Kamińska oraz Paweł Górnik i Tomasz Sobczak.