Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka

Wszyscy kochamy Puchatka – uczniowie, nauczyciele, rodzice uczniów i nauczycieli, a nawet… dziadkowie uczniów i nauczycieli. Nic dziwnego – Kubuś Puchatek już niedługo (w 2026r.) skończy sto lat! Wcale się nie starzeje i świetnie się trzyma jak na swój wiek. Możemy się o tym przekonać, biorąc do ręki książkę opowiadającą o jego przygodach. Naszym trzecioklasistom zdarzyło się spotkanie nie tylko literackie, ale też osobiste, które Anglicy (a Kubuś jest Anglikiem) określają jako face to face.

18 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Z tej okazji do biblioteki przybyli uczniowie klasy IIIA, IIIB i IIIC wraz z wychowawcami, zaproszeni przez Kubusia. Jedni przyszli z upominkami (wystawę podarunków można obejrzeć w bibliotece), inni przybrali misiowe i tygryskowe rysy (za sprawą przepięknego makijażu). Uczniowie poznali okoliczności powstania książki A.A. Milne’a, w której Puchatek oraz pozostali mieszkańcy Stumilowego Lasu wiodą swoje życie i przeżywają rozliczne przygody. Dzieci zastanawiały się też nad cechami bohaterów oraz interpretowały znaczenie słynnych wypowiedzi Kubusia, Tygryska, Kłapouchego i Prosiaczka. Po odczytaniu fragmentu książki o urodzinach Kłapouchego (rozdział VI) rozpoczęły się zabawy, w których uczestniczył także Puchatek we własnej osobie. Dzieci grały w balonik, bo ,,balonik może odsmucić każdego”, a także tańczyły, śpiewały, przypinały Kłapouchemu zagubiony ogonek. Na koniec odśpiewały ,,Sto lat” – dla Kubusia i dla Kłapouchego (a warto wiedzieć, że świętowanie obecności Kubusia Puchatka w życiu kolejnych pokoleń czytelników odbywa się w dniu urodzin A.A. Milne’a, który przyszedł na świat 18 stycznia 1882r.). Wspólna konsumpcja pysznego tortu była ostatnim punktem spotkania z Misiem o Bardzo Małym Rozumku.

Po zakończeniu spotkań z trzecioklasistami Puchatek odwiedził świetlicę szkolną, sekretariat, przywitał się z dyżurującymi nauczycielami i uczniami spędzającymi przerwę na korytarzach szkolnych. Wszyscy pozdrawiali go i okazywali serdeczność. Selfie z najbardziej znanym misiem świata to jest coś!

Na koniec, dla najmłodszych i dla dorosłych wielbicieli Kubusia, przypomnienie jednej z piękniejszych jego wypowiedzi: ,,Przyjacielu, jeśli dane ci będzie żyć sto lat, to ja chciałbym żyć sto lat minus jeden dzień, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie”. Nie taki mały ten rozumek, nieprawdaż?

Artykuł