główna zawartość strony

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym roku był to szczególnie udany dzień, gdyż nasi reprezentanci Karol Jóźwiak i Miłosz Amiłowski zajęli czołowe miejsca w Powiatowym Konkursie Ortograficznym ,,O Złote Pióro Starosty Kutnowskiego”. Wszyscy uczniowie naszej szkoły mogli w tym dniu bardziej niż zwykle zwrócić uwagę na różne aspekty naszego języka.

Konkurs po raz 11. zorganizował Zespół Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Kutnie. Mottem tegorocznej edycji były słowa Czesława Miłosza: (…) polszczyzna jest zobowiązaniem, a dla niektórych pasją”. Ortografia polska nie jest łatwa, tym większa radość z sukcesu naszych uczniów. Organizatorzy konkursu stwierdzili, że walka była tak zacięta, iż o lokatach uczestników zadecydowała znajomość interpunkcji, co podkreślił również patron konkursu, starosta Daniel Kowalik. Karol Jóźwiak z klasy 7B, podopieczny pani Urszuli Herłazińskiej był najlepszy w gonie uczniów szkół podstawowych. Trzecią lokatę w tej kategorii zdobył Miłosz Amiłowski z klasy 8A, którego przygotowała pani Monika Pachlińska. Gratulacje należą się i laureatom, i paniom polonistkom, co niniejszym czynimy.

Pozostałym uczniom naszej szkoły wychowawcy świetlicy zaproponowali ,,refleksję ortograficzną” – na drzwiach korytarzy i w niektórych salach pojawiły się karty z wyrazami, w których często popełniane są błędy. Jeśli kogoś zaskoczyła pisownia, mógł wyrwać karteczkę z poprawnie napisanym wyrazem i wziąć ją ,,ku pamięci”. Ponadto w świetlicy przygotowano gazetkę ścienną, a najmłodsze dzieci kolorowały mozaiki przedstawiające trudne polskie ż, rz, h, ch, ó i u.

Natomiast na gazetce bibliotecznej pojawiły się informacje dotyczące dialektów i gwar polskich. Tytuł i śródtytuły wybrane zostały z tekstu dramatu Stanisława Wyspiańskiego pt. ,,Wesele”. Gwary, zwalczane przez wiele powojennych lat, wróciły do łask i znalazły się pod ochroną, a po kaszubsku można nawet zdawać maturę. Warto było w Międzynarodowym Dniu Języka Polskiego spojrzeć także na ten aspekt tradycyjnej polszczyzny, który nie tylko jest częścią historii naszego języka, ale też nadal stanowi element silnie integrujący społeczności i budujący ich tożsamość.

Artykuł
Artykuł
Artykuł
Artykuł
Artykuł
Artykuł