Magiczny kapelusz

W dniu 14 lutego 2018 r. gościliśmy w naszej szkole Zespół Teatralny „Grupę T” z Torunia. Aktorzy wystawili sztukę pt. „Magiczny kapelusz””. W spektaklu wzięli udział uczniowie klas I-III oraz klas IV.

Poruszono problem uzależnień, a także istotę tolerancji, czyli zrozumienia dla ludzkiej inności, poszanowania innych poglądów, a na początek uszanowania niemodnego stroju koleżanki/kolegi. Poczucie odrzucenia i osamotnienie jest jedną z głównych przyczyn uzależnień wśród dzieci i młodzieży. Wszystko oparte jest na przykładzie sympatycznego słonia Tadeusza, który urodził się ze zbyt długą trąbą. Pewnego dnia dowiaduje się o istnieniu magicznego kapelusza, który zmienia wygląd każdego, kto go włoży. Tadeusz nie wie jednak, że podstępna Helena mrówka również pragnie zdobyć ów cudowny przedmiot.

Widowisko spełniło nasze oczekiwania dając dzieciom dużą porcję walorów edukacyjnych, a przy okazji było dla nich niepowtarzalna okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami (publiczność aktywnie uczestniczyła w przebiegu wydarzeń). To niezwykle piękną i refleksyjną opowieść o przyjaźni i poświęceniu. Aktorzy udowodnili, że to, co inne niekoniecznie jest złe. Duża różnorodność postaci oraz połączenie gry żywych aktorów i lalek(pacynki) gwarantowało 45 minutowe niesamowite widowisko.

Spektakl miał charakter edukacyjno - kabaretowy, a dzięki zabawnie opowiedzianej historii skupiał uwagę najmłodszych widzów do samego końca. Fantastyczni aktorzy sprawili, że była to nauka poprzez zabawę. Lekcja poprowadzona w ten sposób, na pewno na długo pozostanie w pamięci.