„LUDZIE LUDZIOM ZGOTOWALI TEN LOS”

O wojnie pisano i mówiono już wiele, ale zawsze jest to zbyt mało, by w pełni oddać tragedię tamtych czasów i uświadomić sobie, że to „ludzie ludziom zgotowali ten los”. Dlatego uczniowie klas ósmych postanowili obejrzeć widowisko teatralne, które przypomniało im o ich narodowej tożsamości i o tych, którzy ponieśli najwyższą cenę, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce.

Dnia 18 marca 2019r. grupa uczniów klas ósmych wybrała się do Kutnowskiego Domu Kultury na spektakl teatralny pt. „Kolumbowie”, przygotowany przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Spektakl „ Kolumbowie” to historia grupy przyjaciół, których poznajemy tuż przed wybuchem II wojny światowej. Wtedy jeszcze żyją pełnią życia, bawią się i przeżywają pierwsze miłości. Jednak ich beztroskie życie przerywa nagle wojna, dlatego muszą szybko dojrzeć i przejść najcięższą próbę charakterów.

W przedstawieniu wykorzystano teksty utworów, poznanych na lekcjach języka polskiego w klasie VIII, takie jak: „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego, „Pamiętnik z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego, „Testament mój” Juliusza Słowackiego, utwory liryczne Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Inspirację stanowiły również utwory, które uczniowie będą omawiać w szkole średniej: „Opowiadania” Tadeusza Borowskiego, „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall czy „Alarm” Antoniego Słonimskiego.

Przedstawienie okazało się nie tylko wspaniałą powtórką przed egzaminem ósmoklasisty, ale przede wszystkim prawdziwą lekcją historii. Było swoistym apelem młodych do młodych i przypomniało młodemu widzowi o tragicznej historii naszego kraju.

Wycieczkę zorganizowały nauczycielki języka polskiego p. Urszula Herłazińska i p. Monika Pachlińska w ramach realizacji podstawy programowej z języka polskiego oraz zajęć innowacyjnych prowadzonych w klasach ósmych.