główna zawartość strony

Ludolfina ma swoje święto

Święto liczby π (Pi) zwanej Ludolfiną obchodzone jest na całym świecie 14 marca, a dlaczego?

Datę 14 marca wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi przybliżoną wartość liczby Pi. Po raz pierwszy jej dzień obchodzono w 1988 r. w muzeum nauki Exploratoriumw San Francisco. 14 marca świętujemy też Międzynarodowy Dzień Matematyki, proklamowany Rezolucją 40. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w 2019 r.

W dniu 14 marca przypada również rocznica urodzin wybitnych naukowców. Tego dnia w 1879 r. na świat przyszedł Albert Einstein, a w 1882 r. urodził się Wacław Sierpiński, twórca polskiej szkoły matematycznej.

A dlaczego liczba ta nazywana jest Ludolfiną? Nazwa ta pochodzi od matematyka, Ludolph van Ceulen, który w 1956 r. podał wartość liczby Pi do 20 miejsc po przecinku, a w późniejszym czasie rozszerzył swój wynik do 35 miejsc. Do dziś pobijane są rekordy na wyliczenie jak najdokładniejszego rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi.

W naszej szkole również obchodziliśmy Dzień Liczby π. Uczniowie klas 4 - 8 świętowali ten dzień w różnorodny sposób; oglądali krótki film o historii i zastosowaniu liczby π, tworzyli graficzne przedstawienie tej liczby na kole, odczytywali rozwinięcie liczby π z tak zwanych pi-ematów, czyli wierszyków, których poszczególne słowa mają ilość liter zgodną z rozwinięciem liczby π, doświadczalnie wyznaczali liczbę π, układali samodzielnie pi-ematy, wykonywali prace plastyczne z liczbą π w roli głównej. Odbył się również konkurs na recytację z pamięci jak największej ilości cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π. Podium zajęli: Oliwier Derdzikowski, Szymon Bogusławski i Oliwia Marciniak, uczniowie nauczyli się na pamięć 200 cyfr rozwinięcia liczby π i pięknie wyrecytowali. Na wyróżnienie zasługują również: Lena Turkowska, Julia Gawrysiak, Ksawery Tomczak, Marcel Manikowski i Piotr Rogowski.

Artykuł
Artykuł
Artykuł
Artykuł
Artykuł
Artykuł
Artykuł