główna zawartość strony

LOKOMOTYWĄ PO WIEDZĘ – ECO FASHION!

28 kwietnia 2022r. klasa IVb wraz z wychowawczynią Małgorzatą Głębocką oraz Justyną Szadkowską i Alicją Zientalską uczestniczyła w warsztatach artystycznych w Księżym Młynie w Łodzi w ramach projektu LOKOMOTYWĄ PO WIEDZĘ – ECO FASHION.

LOKOMOTYWĄ PO WIEDZĘ – ECO FASHION - to projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci z województwa łódzkiego realizowany przez Łódzki Dom Kultury.

Pierwsze zajęcia odbyły się w pracowni Centrum Designu Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Rozpoczęliśmy od pogadanki na temat szkód ekologicznych, które powstają podczas produkcji różnych tkanin i jak można temu zapobiegać nie rezygnując z oryginalności i nowych strojów. Na pewno przyda się w życiu lekcja o łączeniu kolorów.

Właściwa zabawa rozpoczęła się w pracowni projektowania, gdzie każdy otrzymał profesjonalny karton z zarysem modela lub modelki, dostęp do tkanin, wszelakich dodatków i … zaczęło się! Powstanie w głowie projektu ubioru – wybieranie odpowiednich kolorów, tkanin, dodatków – a było w czym wybierać! Należało wszystko odpowiednio przyciąć, przymarszczyć materiał, przykleić wszystko na karton i powstały oryginalne projekty ubrań. Najważniejsza była kreatywność, a tego nam nie brakuje! Wbrew pozorom, precyzyjne wykonanie tego zadania nie było wcale proste! Wszystko odbywało się pod kierunkiem i z pomocą pracownika naukowego ASP. Była to praca i jednocześnie wspaniała zabawa!

Następnie przeszliśmy do pracowni artystycznej „Jupieter”, gdzie należało samodzielnie wykonać dodatki do ubrań. Oczywiście ECO! Piękne i ciekawe przedmioty powstawały z … puszek, starych guzików, opakowań po karmie dla zwierząt, resztek tkanin, sznurków, zawleczek z puszek po napojach i wielu innych akcesoriów, które często lądują w koszu na śmieci. Okazało się, że pomysłów mamy aż nadmiar! Wyszliśmy z pracowni z własnoręcznie wykonanymi i jednocześnie bardzo oryginalnymi torebkami, biżuterią itp.

Na zakończenie pani Julita Pierzchała oprowadziła nas po Muzeum Lalek, które jest dopiero w trakcie tworzenia. Ile pięknych zabawek z różnych epok w nim już zgromadzono! A każdy z nich ma swoją historię!

Czekamy z niecierpliwością na następne warsztaty! Może w przyszłości ktoś z nas zostanie projektantem mody lub biżuterii?

Kliknij żeby zobaczyć więcej zdjęć