LITERACKIE SUKCESY UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY

„Młodzi Twórcy Literatury” to Ogólnopolski Konkurs Literacki dla Dzieci i Młodzieży organizowany każdego roku przez Książnicę Płocką im. Władysława Broniewskiego. W tym roku odbyła się jego jubileuszowa XXX edycja, zaś temat brzmiał: „Niepojętość zieloności”.

Celem tegorocznego konkursu było zwrócenie uwagi na problem ochrony środowiska i szybko następujących zmian prowadzących do jego degradacji. Uczestnicy mieli w dowolnie wybranej przez siebie formie literackiej wypowiedzieć się na temat tego, w którą stronę – ich zdaniem – zmierza współczesny świat stojący nad przepaścią kryzysu klimatycznego. Należało spojrzeć na problem nie oczami człowieka, ale tych, którzy walczą o przetrwanie, czyli zwierząt, roślin, ziemi i całego mikrokosmosu. Ocenie podlegały zarówno treść jak i forma pracy. Jak zawsze organizatorzy liczyli na inwencję twórczą uczestników.

Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych w wieku od 8 do 16 lat. Prace rozpatrywano w trzech kategoriach wiekowych, a oceniała je komisja konkursowa w składzie: p. Ewa Nowak – popularna autorka książek dla młodzieży, p. Martyna Chuderska – dziennikarka radiowa. Ogłoszenie wyników miało miejsce 5 grudnia w Książnicy Płockiej i w tym roku – wyjątkowo – odbyło się ono tylko w formie transmisji online.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział również kilkoro uczniów naszej szkoły. Na konkurs wpłynęło ogółem 177 prac z całej Polski.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w gronie laureatów znalazło się dwoje uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Krośniewicach, których prace okazały się być jednymi z najwyżej ocenionych przez jury. W pierwszej grupie wiekowej II miejsce zajął Miłosz Amiłowski – uczeń kl. V, zaś w drugiej grupie wiekowej II miejsce zajęła Julia Baranowska – uczennica kl. VII. Uczniom serdecznie gratulujemy wspaniałego sukcesu. Nie ukrywamy, że na ich niezwykły talent pisarski liczymy również w kolejnej edycji konkursu. Wyrażamy także nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym swoją inwencję twórczą zechce zaprezentować jeszcze szersze grono uczniów naszej szkoły.