główna zawartość strony

Klasy trzecie wędrują Szlakiem Piastowskim- wycieczka do Gniezna

27 listopada klasy trzecie wraz z opiekunami paniami K. Pietrzak, H. Nowak, M. Lewandowską, J. Miszczuk i panem T. Sobczakiem wyjechały na wycieczkę do Gniezna, które jest fragmentem trasy turystycznej zw. Szlakiem Piastowskim.

Początki tego niezwykłego miejsca sięgają czasów pierwszych wieków, kiedy to tworzyło się państwo polskie. Miasto kryje wiele cennych pamiątek, stanowiących zabytki naszego dziedzictwa narodowego. Po przyjeździe dotarliśmy na Wzgórze Lecha, gdzie czekał już na nas przewodnik. Tam obejrzeliśmy pomnik Bolesława Chrobrego, pierwszego koronowanego króla Polski. Następnie zwiedzaliśmy wnętrza Archikatedry Wniebowzięcia NMP i Św. Wojciecha. Jest ona pomnikiem kultury polskiej o wielkiej wartości historycznej i artystycznej. Koronowano tu pięciu pierwszych królów Polski. Katedra w Gnieźnie to olbrzymi gmach, całkowita jego długość to około 85 m, a wysokość nawy głównej to 22 metry. Zobaczyliśmy najważniejszy jej zabytek – Drzwi Gnieźnieńskie, na których została ukazana hagiografia św. Wojciecha, najstarszą część budowli - prezbiterium z relikwiami św. Wojciecha i zrekonstruowanym dawnym jego grobowcem, płaskorzeźbę Wita Stwosza oraz miejsce, w którym modlił się Otton III. Kolejnym etapem zwiedzania było Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej, podczas której dzieci korzystając z tabletów i muzealnych eksponatów przeniosły się do czasów tworzenia się pierwszych grodów i państwa polskiego. Obejrzeliśmy wystawę multimedialną w technologii 3D dotyczącą codziennego życia pierwszych Piastów. Najważniejszym punktem programu była wizyta w Fabryce Ozdób Choinkowych. Tam poznaliśmy cały proces tworzenia przepięknych bombek, a następnie mieliśmy okazję uczestniczenia w warsztatach, podczas których samodzielnie je dekorowaliśmy i ozdabialiśmy. W drodze powrotnej zadowoleni i pełni wrażeń miło spędziliśmy czas w restauracji Mc Donald's.

 

Wycieczka była dla dzieci niezwykłą atrakcją, ale nie tylko, jej historyczne akcenty pozwoliły utrwalić wiedzę na temat ważnych wydarzeń z okresu początków polskiej państwowości przewidzianą w podstawie programowej klasy III.