główna zawartość strony

Jak bronić się przed agresją ze strony psa?

Uczniów naszej szkoły odwiedził ciekawy gość, miał cztery łapy i wabił się Lucky. Radość dzieciaków szczególnie tych z klas młodszych była przeogromna. Lucky dał się przytulić, pogłaskać, pokazywał różne śmieszne sztuczki ale nie to było głównym celem spotkania.

Z uwagi na powtarzające się w mediach ogólnopolskich informacje dotyczące ataków, pogryzień przez psy nasza szkoła wyszła naprzeciw zagrożeniom i zorganizowano zajęcia edukacyjne prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów psów i znawców psich charakterów. Prowadzący przedstawili dzieciom cenne zasady, jak uniknąć ataku ze strony psa. Uczniowie dowiedzieli się jak prawidłowo odczytać sygnały płynące z mowy ciała psa:

  • nie należy utrzymywać dłuższego kontaktu wzrokowego z psem, ponieważ możemy sprowokować jego agresywne zachowanie,
  • przedłużone warczenie psa o niskiej tonacji oznacza gniew i agresję (Trzymaj się z daleka, nie podchodź do mnie bo Cię zaatakuję!),
  • nie uciekaj bo pies na pewno Cię dogoni – krok za krokiem powoli wycofuj się przodem do zwierzęcia nie patrząc mu w oczy,
  • gdy ogon psi jest nastroszony oznacza to chęć ataku, przyjęcie wyzwania – agresja,
  • gdy ogon jest w kształcie litery s (pojawia się podczas ataku) – jest to sygnał o agresji,
  • sierść zjeżona między łopatkami – pies jest zaniepokojony,
  • zjeżona sierść pomiędzy łopatkami i wzdłuż pleców – pies użyje zębów podczas ataku.

Uczniowie przypomnieli sobie także, jak należy zachować się już podczas ataku. Wiedzieli, że należy przyjąć pozycję tzw. żółwia. Odpowiednie ułożenie ciała pozwala na uniknięcie ran zagrażających naszemu życiu i zdrowiu. Na zakończenie tego ważnego spotkania treser powiedział młodym właścicielom zwierząt na co należy zwrócić uwagę, aby nasz pupil był dobrze ułożony i odwdzięczał się nam radością i miłością.

Bardzo dziękujemy za przygotowanie atrakcyjnych zajęć, które na pewno pozostaną na długo w naszej pamięci.