główna zawartość strony

Historia na wyciągnięcie ręki.

22 kwietnia grupa 17 uczniów klas ósmych wraz z opiekunami V. Kotlińską i T. Sobczakiem uczestniczyła w uroczystym otwarciu zrekonstruowanego średniowiecznego grodziska na Górze Szwedzkiej w Tumie pod Łęczycą.

Grodzisko zostało odtworzone na miejscu dawnej budowli; składa się z bramy obronnej, wieży na majdanie, studni, wałów obronnych otoczonych fosą i mostu wjazdowego. Uczniowie mogli zobaczyć nie tylko budowlę, ale również jak wyglądało życie ówczesnych mieszkańców. Na majdanie rozłożyli swoje stragany rzemieślnicy.

Uczniowie poznali pracę garncarza lepiącego garnki na kole garncarskim, zobaczyli jak tkano tkaniny, jak wyrabiano biżuterię, jak szyto ubrania, jak wyrabiano uprząż dla koni i inne wyroby ze skóry.

Mogli sami zmielić ziarna na mąkę z której wypiekano podpłomyki. I właśnie to cieszyło się największym zainteresowaniem, a placuszek samodzielnie przygotowany i upieczony smakował wyśmienicie.

Poznali również zabawy z tamtych czasów i rekwizyty z nimi związane.

Mogli także poznać tajniki strzelania z łuku i spróbować tej sztuki. Uczestnicy wyjazdu zobaczyli również ptaki łowne, które towarzyszyły myśliwym, zaprezentowano: jastrzębie, sokoły, krogulca i orła.

Szczególnie chłopców zainteresowały pokazy wojów i rycerzy oraz potyczki i walki pokazowe. Imprezie towarzyszył piknik, można było zjeść gorącą zupę, chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem, spróbować słodkich przekąsek i kiełbasy z grilla. A wszystkiemu towarzyszyła muzyka i śpiew okolicznych zespołów i solistów.

Wyjazd uczniowie zaliczyli do bardzo udanych (chociaż nie było „Maka”), zadowoleni i trochę zmarznięci wrócili około 20 do Krośniewic.