Europejski Dzień Mózgu

Co roku 18 marca obchodzony jest Europejski Dzień Mózgu. Jego celem jest propagowanie zdrowego stylu życia, który ma znaczący wpływ na funkcjonowanie tego organu, a tym samym może wspomóc profilaktykę chorób mózgu. Mózg to centrum naszej świadomości, pamięci i funkcji poznawczych. Dlatego też warto pamiętać o jego odpowiedniej ochronie i dbałości. Podczas zorganizowanych przez pedagoga warsztatów psychoedukacyjnych pt. „Rusz głową, zadbaj o mózg” uczniowie dowiedzieli się jak zbudowany jest mózg, czym zajmuje się prawa i lewa półkula mózgu, poznali kilka ciekawostek o mózgu oraz zwiększyli swoją świadomość na temat znaczenia dbania o mózg. Ponadto uczniowie mogli poćwiczyć różnorodne aktywności intelektualne stymulujące mózg, gdzie należało wykazać się kreatywnością, pomysłowością i twórczym myśleniem.

1. Zdrowo się odżywiaj - jedz dużo warzyw, owoców i ryb. Ogranicz cukier, produkty przetworzone typu fas food. Jedz zgodnie z piramidą żywienia.
  2. Pij dużo wody, unikaj napojów słodkich i gazowanych.
  3. Mózg lubi ruch – liczy się każda aktywność fizyczna.
  4. Trenuj swój mózg – aktywności intelektualne np. dużo czytaj, rozwiązuj zadania, krzyżówki, łamigłówki, rozwijaj swoje pasje i zainteresowania, słuchaj muzyki, ucz się grać na instrumencie muzycznym, rysuj, graj w gry planszowe.
  5. Chroń mózg przed urazami – noś kask podczas jazdy na rowerze, hulajnodze, rolkach, zapinaj pasy podczas jazdy w samochodzie.
  6. Wysypiaj się – zadbaj o higienę snu bez ekranów.
  7. Unikaj używek – nie pal papierosów, e-papierosów, nie bierz narkotyków, nie spożywaj alkoholu.
  8. Ćwicz sztukę uważności.
  9. Wyłącz media – bądź offline.
  10. Radź sobie ze stresem.
  11. Dbaj o dobre relacje z innymi ludźmi.
Artykuł