EUROPEJSKI DZIEŃ LOGOPEDY

6 marca w naszej szkole Pani Aleksandra Marciniak, logopeda włączyła się w obchody Europejskiego Dnia Logopedy. Celem akcji było rozpowszechnienie wiedzy logopedycznej oraz przeciwdziałanie wadom wymowy. Europejski Dzień Logopedy pokazuje, że logopedzi w całej Europie mają wspólny cel, promują wszelkie działania, które przyczyniają się do poprawy i zdrowia wszystkich osób (dzieci i dorosłych) mających problemy z komunikacją słowną. Uczniowie klas pierwszych i drugich dowiedzieli się kim jest logopeda oraz na czym polega jego praca.

Z tej okazji Pani logopedka przygotowała trzy zróżnicowane bloki tematyczne dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

Dla uczniów przygotowała i poprowadziła atrakcyjne zabawy logopedyczne oraz konkurs plastyczny „Gimnastyka buzi i języka”. Dzieci chętnie wykonywały proponowane ćwiczenia i zabawy aktywizujące. Z ogromnym zaangażowaniem usprawniały motorykę aparatu artykulacyjnego, oddechowego i fonacyjnego, a także uczyły się, w jaki sposób artykułować trudne głoski. Kształtowały prawidłowy tor oddechowy dmuchając na chusteczki, kolorowe piórka oraz dmuchajki. Podczas zabaw ruchowych usprawniały koordynację słuchowo-ruchową.

Dla nauczycieli przygotowano zajęcia otwarte (lekcje koleżeńskie) oraz ozdobne karty w formie rad na temat „Jak mówić, aby nas słuchano”.

Z kolei rodzice mogli skorzystać z porad i konsultacji, zapoznać się z broszurami, ulotkami „Jak wspomagać rozwój mowy dziecka”, poznać ciekawe zabawy i ćwiczenia logopedyczne, brać udział w zajęciach otwartych. Dla rodziców przygotowano również gazetkę informacyjno-edukacyjną, na której zamieszczono etapy rozwoju mowy dziecka, kolejność pojawiania się głosek w mowie dziecka, 12 przykazań logopedycznych.

Dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom i nauczycielom za aktywny udział w obchodach.