Europejski Dzień Logopedy

6 marca przypadał Europejski Dzień Logopedy. Jako logopeda po raz drugi włączyłam się w obchody, które trwają przez cały marzec. Celem akcji jest rozpowszechnienie wiedzy logopedycznej oraz przeciwdziałanie wadom wymowy. Hasłem tego roku jest: „Komunikowanie się nie tylko słowami… Komunikacja wspomagająca i alternatywna. Dla uczniów przygotowałam i poprowadziłam atrakcyjne zabawy logopedyczne. Dzieci chętnie wykonują proponowane ćwiczenia i zabawy aktywizujące. Z ogromnym zaangażowaniem usprawniają motorykę aparatu artykulacyjnego, oddechowego i fonacyjnego, a także uczą się, w jaki sposób artykułować trudne głoski. Kształtują prawidłowy tor oddechowy dmuchając na chusteczki, kolorowe piórka oraz dmuchajki. Dla nauczycieli przygotowałam zajęcia otwarte (lekcje koleżeńskie) oraz ozdobne karty, w których zamieściłam informacje na temat komunikacji wspomagającej i alternatywnej. Rodzice mogą skorzystać z porad i konsultacji, zapoznać się z broszurami, ulotkami, poznać ciekawe zabawy i ćwiczenia logopedyczne, brać udział w zajęciach otwartych. Przygotowałam również gazetkę informacyjno-edukacyjną popularyzująca wiedzę logopedyczną. Dzięki środkom pozyskanym z MEN w ramach edukacji włączającej gabinet został wyposażony w atrakcyjne pomoce dydaktyczne (m.in. programy multimedialne, gry planszowe, słuchowiska, pomoce logopedyczne do ćwiczeń artykulacyjnych (labiogramy), do ćwiczeń oddechowych (dmuchajki, wiatraczki, gwizdki), do ćwiczeń słuchowych (instrumenty muzyczne, nagrania CD z odgłosami, zagadki słuchowe), historyjki obrazkowe, puzzle, domina, memory. Od września 2017 r. szkoła zmieniła siedzibę, a tym samym ja zyskałam piękny gabinet logopedy z przestronną salą do zajęć logopedycznych. Uatrakcyjniam dzieciom zajęcia i zabawy, wykonuję różne pomoce graficzne: rysunki, ciekawe karty pracy, albumy tematyczne, kukiełki, pacynki, makiety tematyczne. Organizuję różnorodne kąciki zainteresowań (m.in. kącik zabaw, kącik muzyczny, kącik czytelniczy). Wystrój sali ma duże znaczenie, ponieważ wpływał na ich samopoczucie i jest bardzo dobrze oceniany przez rodziców.