Dzień Kolorowej Skarpetki

Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, który odbywa corocznie 21 marca. Uczniowie klas drugich i szóstych uczestniczyli w warsztatach psychoedukacyjnych, których celem było zwiększenie świadomości społecznej na temat tego zaburzenia genetycznego, promowanie praw, godności, integracji i dobrostanu osób z Zespołem Downa, które często napotykają na dyskryminację, wykluczenie i uprzedzenia. Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa był również okazją do pokazania dzieciom i młodzieży osiągnięć, talentów i potencjału osób z Zespołem Downa, które mogą wnieść wiele do społeczeństwa, jeśli otrzymają odpowiednie wsparcie i szanse.

Światowy Dzień Osób z zespołem Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa i od 2012 roku jest oficjalnie obchodzony pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. W dniu 21 marca kolorowe skarpetki są symbolem solidarności z osobami z Zespołem Downa. Podczas tego dnia ludzie noszą różnokolorowe skarpetki, często jedną skarpetkę w innym kolorze niż drugą, aby zwrócić uwagę na różnorodność i unikalność każdej osoby, niezależnie od jej indywidualnych cech. Inicjatywa ta ma na celu pokazanie, że różnice nie powinny być powodem wykluczenia, a osoby z zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami zasługują na akceptację, szacunek i wsparcie w społeczeństwie.

Warsztaty prowadziła Pani Aleksandra Marciniak, pedagog przy współpracy z wychowawcami.

Artykuł