Dzień Bohatera

16 września 2022r. w Krośniewicach obchodziliśmy „Dzień Bohatera”. Dedykowany był on dwóm generałom Mieczysławowi Trojanowskiemu pseudonim „Ryś” oraz Władysławowi Andersowi.

W ramach tego dnia odbywał się bieg terenowy „Niepokonani – Niezłomni”, koncert Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej oraz Turniej sportowy w „Teqball”. Uczestniczyły w nim szkoły z powiatu kutnowskiego.

Nasza szkoła do rywalizacji wystawiła trzy drużyny.

Drużyna pierwsza brała udział w grze terenowej „Niepokonani – Niezłomni” byli to:

• Malwina Włodarczyk - kapitan,
  • Michał Koczaski,
  • Kamil Michalak,
  • Kacper Jóźwiak,
  • Miłosz Amiłowski.

Zadaniem drużyny było ukończenie biegu o dystansie ok. 4km. Na trasie nasi zawodnicy musieli odpowiadać na pytania dotyczące życia i działalności generałów Mieczysława „Rysia” Trojanowskiego oraz Władysława Andersa, odpowiadali także na pytania z zakresu pierwszej pomocy oraz wykazali się wiedzą ratującą życie czyli wykonywali Resuscytację Krążeniowo – Oddechową. Na punktach kontrolnych strzelali do celu, rzucali granatem, układali puzzle oraz zapoznawali się z umundurowaniem z okresu działalności generałów. Drużyna z naszej szkoły zajęła drugie miejsce w powiecie tracąc do pierwszej drużyny 49 sekund. Za wykonanie zadań i wiedzę historyczną otrzymali wszystkie możliwe punkty.

Drugą bohaterką jest Iga Jańczy, która reprezentowała naszą szkołę w koncercie Pieśni Patriotycznej. Zaprezentowała piosenki „ Nie pamiętasz, bo nie możesz” i „Rozkwitały pąki białych róż”.

Sportowcy w składzie:

• Ksawery Tomczak,
  • Oliwier Bloch,
  • Mateusz Grodecki.

Zmagali się oni w dyscyplinie sportowej polegającej na odbijaniu piłki nożnej na stole do „Teqballa”.

Wszyscy uczestnicy otrzymali wspaniałe nagrody a także puchar za bieg. W Muzeum im Jerzego Dunin – Borkowskiego wysłuchali dwóch prelekcji dotyczących życia i działalności Mieczysława „Rysia” Trojanowskiego oraz Władysława Andersa.

Wręczono także nagrody za udział w konkursie plastycznym pt. „Szlakiem misia Wojtka”.

Nagrody otrzymali: W grupie klas IV-VI:

• Adrian Dopieralski – I miejsce
  • Karol Jóźwiak – II miejsce
  • Laura Kaźmierczak – III miejsce

W grupie klas VII-VIII:

• Kamil Michalak – I miejsce
  • Malwina Włodarczyk – II miejsce

Na uczestników czekały także liczne atrakcje na skwerze miejskim w Krośniewicach oraz gorący posiłek regeneracyjny. Wszystkim naszym uczestnikom gratulujemy sukcesów.

Organizatorami przedsięwzięcia było działające na terenie naszego miasta Stowarzyszenie Patriotyczne im. Gen. Władysława Andersa oraz Klub "Gazety Polskiej" w Krośniewicah. Patronat honorowy nad „Dniem Bohatera” objęli Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, Starosta Kutnowski Daniel Kowalik, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, Burmistrz Krośniewic Katarzyna Erdman.

Uczniów przygotowywali: Małgorzata Głębocka – historia, Waldemar Hyzopski – koncert, Anna Bartniak – konkurs plastyczny, Tomasz Sobczak - pierwsza pomoc.

Dzień Bohatera Artykuł