Dzień Bezpiecznego Internetu 2023

Trudno dziś wyobrazić sobie świat bez Internetu. Do sieci przeniosły się niemal wszystkie dziedziny naszego życia: online możemy zarówno się uczyć, pracować, załatwiać sprawy urzędowe, pozyskiwać informacje, jak i utrzymywać kontakty, wyrażać siebie czy uczestniczyć w kulturze i rozrywce.

Mimo wielu możliwości rozwoju i poznawania świata Internet niesie za sobą także zagrożenia. Dotykają one najmocniej dzieci i młodzież. Łatwy dostęp do treści zawierających przemoc, ryzyko nawiązywania relacji, które mogą okazać się niebezpieczne, narażenie na hejt i agresję elektroniczną, fake newsy, dezinformacja – to tylko niektóre niebezpieczeństwa, z jakimi można na co dzień zetknąć się w sieci. W miesiącu lutym nasza szkoła włączyła się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2023 r. pod hasłem "Działajmy razem". Dzień ten ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami zapoznać się można na stronie www.saferinternetday.org. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Uczniowie wszystkich klas wzięli udział w warsztatach psychoedukacyjnych z pedagogiem i psychologiem na temat: higieny cyfrowej, fonoholizmu oraz fake news - dezinformacja w sieci. Ponadto nauczyciele informatyki oraz wychowawcy klas przeprowadzili różnorodne zajęcia dotyczące tematyki bezpieczeństwa w sieci, obowiązującej netykiety. Szczególną uwagę przywiązano do zjawiska dezinformacji i fake newsów. Młodzi ludzi, jak i dorośli, codziennie mają kontakt z lawiną informacji w Internecie i social mediach. Dla wielu z nich korzystanie ze stron internetowych i portali społecznościowych często sprowadza się w dużej mierze do pobieżnego przeglądania kolejnych pojawiających się postów i bez żadnej uwagi przekazywania informacji innym użytkownikom. Przyczynia się to do szybkiego rozpowszechniania nieprawdziwych i niepotwierdzonych informacji. Podczas zajęć zwrócono uwagę na to, że Internet jest źródłem wiedzy i inspiracji. Niestety może być wykorzystywany do złych celów. Korzystając z sieci jako źródła informacji, bądźmy uważni i weryfikujmy prawdziwość materiałów, które możemy tam znaleźć. Starajmy się walczyć z fałszywymi informacjami: bądźmy krytyczni, nie „lajkujmy” fejkowych artykułów, nie udostępniajmy ich, jeśli sądzimy, że materiał jest podejrzany.

Koordynatorzy DBI: Pani Katarzyna Miziołek, Pani Aleksandra Marciniak, Pani Julia Gołaszewska, Pan Tomasz Sobczak, Pan Jarosław Morawski, Pani Agnieszka Ujazdowska.

Obchody dnia Bezpiecznego Internetu 2023 Artykuł